Ogólnopolski konkurs „Jakie znasz zawody?”

Organizator:
Szkoła Podstawowa nr 89 w Poznaniu

Inicjator:
Związek Rzemiosła Polskiego w Warszawie oraz Wielkopolska Izba Rzemieślnicza w Poznaniu

Uczestnicy:
Uczniowie klas I-VIII

Cele konkursu:
– popularyzacja zawodów rzemieślniczych
– kształtowanie pozytywnego wizerunku pracy zawodowej
– promowanie wiedzy o rynku pracy
– poprzez poznanie zawodów rzemieślniczych, zdobycie wiedzy o życiu społecznym i gospodarczym
– rozwijanie umiejętności korzystania z narzędzi multimedialnych
– rozwijanie kreatywności oraz umiejętności prezentowania własnych obserwacji i przemyśleń związanych z wybranym zawodem
– nauka szacunku dla pracy innych.

Zasady konkursu:
– zadaniem uczniów klas I-IV jest przygotowanie prac fotograficznych o wymiarach 20×30 cm, które przedstawiają osoby, wykonujące wybrany zawód,
-zdjęcia ilustrujące wybrany przez ucznia zawód (preferowany jest zawód rzemieślniczy, patrz zał. nr 4), należy przygotować na papierze fotograficznym,
– pracę fotograficzną należy opisać na odwrocie zgodnie z załączonym formularzem zgłoszeniowym (zał. nr 1)
– do każdej pracy należy dołączyć (przyczepić) zał. nr 2 będący: zgodą na przetwarzanie danych osobowych autora pracy, zgodą na nieodpłatną publikację pracy oraz zgodę na publikację wizerunku (zał. nr 3) od każdej osoby uwiecznionej na fotografii – pracy konkursowej;
– zadaniem uczniów klas V-VIII jest nagranie krótkiego filmu (do 60 sekund) przedstawiającego wykonywanie wybranego zawodu rzemieślniczego,
– film należy wykonać techniką cyfrową za pomocą dowolnego urządzenia (np. telefonu komórkowego, aparatu fotograficznego, kamery cyfrowej).
– film powinien trwać maksymalnie 60 sekund,
– prace należy dostarczyć w formacie mp4 na płycie CD-Rom, DVD lub pendrive.
– nośnik należy podpisać imieniem i nazwiskiem autora pracy oraz adresem szkoły ucznia,
– do pracy należy dołączyć: opis zgodnie z załączonym formularzem zgłoszeniowym
(zał. nr 1), zgodę na przetwarzanie danych osobowych i zgodę na nieodpłatną publikację pracy (zał. nr 2), zgodę na publikacje wizerunku (zał. nr 3) od każdej osoby uwiecznionej na filmie.
– praca konkursowa powinna przedstawiać wykonywanie wybranego zawodu rzemieślniczego (lista zawodów rzemieślniczych – zał. nr 4).

Kryteria oceniania prac:
Prace konkursowe zostaną ocenione na podstawie następujących kryteriów:
– merytorycznie – zgodność wykonanej pracy z podaną tematyką,
– inwencji, oryginalności i pomysłowości przedstawianego tematu,
– wizualnie – wrażenie estetyczne.
Konkurs na etapie szkolnym przeprowadza Organizator, który przekazuje wszystkie prace do Inicjatora Konkursu, a następnie dokonuje oceny i ogłasza jego wynik Komisja Konkursowa w skład, której wchodzą:
– przedstawiciele Izby Rzemieślniczej, regionalny Koordynator Konkursu, eksperci merytoryczni, przedstawiciele partnerów Konkursu. Decyzje Komisji konkursowej są ostateczne.

Warunki uczestnictwa w Konkursie:
Prace konkursowe powinny być dostarczone do Organizatora Konkursu w wyznaczonym terminie wraz z dołączonym do każdej pracy:
– formularzem zgłoszeniowym (zał. nr 1),
– zgodą na przetwarzanie danych osobowych autora pracy i zgodę na nieodpłatną publikację pracy (zał. nr 2),
– zgodą na publikację wizerunku (zał. nr 3) od każdej osoby uwiecznionej na fotografii – pracy konkursowej.
Brak któregoś z w/w załączników powoduje wykluczenie pracy z konkursu.
– każdy uczestnik samodzielnie może przygotować tylko jedną pracę konkursową.
Prace powinny odzwierciedlać wiedzę uczniów na temat przedstawianego przez nich zawodu, powinny też koncentrować się na pozytywnych aspektach pracy.

Nagrody:
Laureaci Konkursu regionalnego otrzymują dyplomy i nagrody rzeczowe za I, II i III miejsce. Oprócz nagród indywidualnych przyznanych laureatom za I, II i III miejsce mogą być przyznane dodatkowe nagrody i wyróżnienia Inicjatora Konkursu etapu regionalnego. Nie określa się i nie ogranicza liczby wyróżnionych miejsc. Na uczestników Konkursu czekają atrakcyjne nagrody.

Termin:
Prace należy dostarczyć do 14 kwietnia 2022 r. do szkolnego Koordynatora Konkursu lub zostawić w portierni do godz. 15:00 w wyznaczonym terminie (prace powinny być dokładnie opisane: imię i nazwisko ucznia, klasa )

Koordynator konkursu:
Izabela Jokiel-Misiak

Zgoda na udział w konkursie
Lista preferowanych zawodów