Świetlica szkolna

Świetlica szkolna czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 6.30-17.00.
Dysponujemy 4 salami świetlicowymi, wszystkie wyposażone są w stoliki i krzesła dostosowane do wzrostu dzieci, wykładzinę dywanową. Sale zostały podzielone na dwie strefy: salę zabaw i strefę dydaktyczną. Do dyspozycji uczniów jest kącik czytelniczy, gry i zabawki edukacyjne, klocki konstrukcyjne. Propagujemy zdrowy tryb życia, poprzez korzystanie z bazy sportowej szkoły, placu zabaw i boisk szkolnych.
Na ścianach wiszą tablice dekoracyjne z gazetkami tematycznymi i informacyjnymi oraz prace naszych świetliczaków.
Nasza świetlica jest kreatywną przestrzenią, inspirującą do poszukiwań talentów i zainteresowań.

ROK SZKOLNY 2021/2022

PAŹDZIERNIK W ŚWIETLICY
Podczas październikowych zajęć w świetlicy Osiemdziesiątki Dziewiątki królowała paleta jesiennych barw. Wszystko to za sprawą pięknej polskiej jesieni, która na dobre zagościła zarówno w przyrodzie, jak i murach NASZEJ SZKOŁY! Omawialiśmy oznaki obecnej pory roku, rozwiązywaliśmy tematyczne zagadki i łamigłówki, podczas zajęć na świeżym powietrzu mieliśmy okazję obserwować zmiany zachodzące w przyrodzie. Szczególną uwagę i zainteresowanie dzieci zwróciły liście, które stały się inspiracją do stworzenia różnych prac plastycznych. Chętni uczniowie mieli także możliwość wzięcia udziału w JESIENNYM TORZE PRZESZKÓD do pokonania którego musieli wykazać się szybkością i sprawnością fizyczną.
Pozostając w jesiennym klimacie dzieci wzięły także udział w pierwszym w tym roku szkolnym organizowanym przez świetlicę konkursie „Jesienne opowieści”, który polegał na wykonaniu pracy plastycznej obrazującej treść jednego z dwóch wierszy: „Jesienią” M. Konopnickiej lub „Pani Jesień” Z. Dąbrowskiej. Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie wykazali się kreatywnością a wykonane prace plastyczne mogliśmy podziwiać na wystawie w holu szkoły.
W ramach cyklu zajęć o dzikich zwierzętach żyjących w Polsce poznaliśmy kolejnego bohatera, którym tym razem był JEŻ. Ten owadożerny ssak z rodziny jeżowatych towarzyszył nam podczas zajęć, dostarczając sporej dawki nowych informacji. Dużym zaskoczeniem dla naszych Świetliczaków był fakt, iż wbrew ludowym przesądom i licznym bajkom jeże nie jedzą jabłek! Nagłówkowaliśmy się także poszukując bajek i filmów w których możemy spotkać to kolczaste stworzenie.
W październiku rozpoczęliśmy także projekt WYMIANA POCZTÓWKOWA, który polega na wymianie pocztówek pomiędzy placówkami oświatowymi z całej Polski. Celem wymiany jest zapoznanie dzieci z różnymi regionami Polski, nawiązanie kontaktu z dziećmi z innych placówek oraz promowanie naszego regionu. Podczas zajęć w minionym miesiącu świetliczaki odpisując na pierwsze otrzymane pocztówki poznały ciekawostki i informacje na temat miejscowości Puchaczów, Borzęta, Drawno oraz Zabłocie. Wykorzystując zdobytą wiedzę tworzyli także broszury informacyjne na temat omawianej miejscowości.
Zamykając miesiąc nie zapomnieliśmy zatrzymać się na chwilę i poświęcić czas na zadumę, wspominając tych, których już nie ma wśród nas. Rozmawialiśmy o tradycji Święta Zmarłych oraz o tym, jak ten szczególny dzień obchodzony jest w różnych zakątkach świata.

Wychowawca świetlicy
Katarzyna Bykowska

WRZESIEŃ W ŚWIETLICY
Beztroski czas wakacji dobiegł końca, jednak nie ma co się smucić! Nasze Świetliczaki z uśmiechem na twarzy, głową pełną nowych pomysłów a przede wszystkich ogromną dozą pozytywnej energii wkroczyły w nowy rok szkolny. Cieszymy się, że po dwumiesięcznej przerwie, spotkaliśmy się razem w świetlicy, dzięki temu znów zrobiło się gwarno i wesoło.
Pierwszy miesiąc nowego roku szkolnego upłynął nam na integracji grup świetlicowych oraz poznawaniu zasad i reguł obowiązujących w świetlicy szkolnej. Był czas zarówno na zabawy swobodne jak i zorganizowane. Wrześniowa pogoda sprzyjała wesołym zabawą na dworze, dlatego sporą część zajęć organizowaliśmy na świeżym powietrzu.

Ale to nie wszystko! Rozpoczęliśmy również cykl zajęć na temat dzikich zwierząt żyjących w Polsce. Wrześniowym bohaterem była WIEWIÓRKA. To rude stworzenie dostarczyło naszym Świetliczakom sporej dawki uśmiechu. Rozmawialiśmy bowiem na temat bajek i filmów w których możemy spotkać wiewiórkę, oglądaliśmy tematyczne filmy dokumentalne oraz zdjęcia. Wiewiórka stała się również inspiracją do tworzenia różnych prac plastycznych.
Organizując zajęcia plastyczno – manualne nie zapomnieliśmy także o Dniu Kropki, podczas którego poszukiwaliśmy ukrytych w różnych przedmiotach kropek i kół, rozwijając tym samym kreatywność uczniów. Obchodziliśmy również Dzień Fryzjera, który zaowocował stworzeniem wystawy szalonych fryzur.

Pod koniec miesiąca obchodziliśmy Dzień Chłopca. Uroczystość uświetniła nam wizyta KLAUNA.
Rozwiązując zagadki i łamigłówki przywitaliśmy także nową porę roku – Jesień.

Jak widać w świetlicy Osiemdziesiątki Dziewiątki sporo się działo. Zobaczymy co przyniesie nam kolejny miesiąc!

Wychowawca świetlicy
Katarzyna Bykowska

ROK SZKOLNY 2020/2021

CZERWIEC W ŚWIETLICY
Wakacje, znów będą wakacje!
Za nami trudny i nieco inny niż zwykle rok szkolny. Przed nami natomiast długo wyczekiwany przez wszystkich uczniów okres, czyli WAKACJE!
Przyszła więc pora na podsumowanie ostatniego w tym roku szkolnym miesiąca!
Czerwcowa pogoda rozpieszczała nas ogromną dawką słońca dlatego dużą ilość czasu spędzaliśmy na dworze organizując zajęcia ruchowe z wykorzystaniem gum, lin, skakanek i innych sprzętów sportowych, które wśród Naszych Świetliczaków cieszą się ogromną popularnością. Uczniowie z zaangażowaniem i głową pełną pomysłów podchodzili do wszelkich aktywności podejmowanych na placu zabaw, dziedzińcu szkolnym czy boisku, inicjując oraz modyfikując różne zabawy.
Tradycyjnie, uczniowie poznali także kolejnego zwierzęcego bohatera miesiąca. Wykorzystując wyobraźnię przenieśliśmy się do gorącej Afryki, aby bliżej poznać…ŻYRAFĘ! Wiedzieliście, że żyrafa potrafi osiągnąć wysokość nawet 5-6 metrów, z czego sama jej szyja może osiągnąć długość nawet 2 metrów? Niesamowite prawda? 
Marząc o nadchodzących wakacjach część zajęć poświęciliśmy również na rozmowy o wakacyjnych planach oraz o potrzebie zachowania szczególnej ostrożności i zasad bezpieczeństwa w czasie nadchodzących dwóch miesięcy.
Wszystkim uczniom życzymy słonecznych, pozbawionych nudy a przede wszystkim bezpiecznych WAKACJI! DO ZOBACZENIA W NOWYM ROKU SZKOLNYM!
Wychowawca świetlicy
Katarzyna Bykowska

MAJ W ŚWIETLICY
Po kolejnej przerwie w naszej szkolnej świetlicy znów słychać donośny śmiech i rozmowy! Ale to nie koniec dobrych wiadomości! Tak bardzo na nią czekaliśmy i w końcu chyba zagościła u nas na dobre. Kto to taki? Tak, to PANI WIOSNA! Korzystając z pięknej słonecznej pogody majowe dni w świetlicy poświęciliśmy na różnego rodzaju aktywności na świeżym powietrzu – od zabaw swobodnych, przez zorganizowane zajęcia ruchowe, po gry i zabawy integracyjne.
Maj był miesiącem poświęconym rodzinie. Hasło przewodnie brzmiało: „Bo rodzina to jest siła”! Podczas zajęć rozmawialiśmy o rodzinie, o jej wartości w życiu każdego człowieka. Nasze ŚWIETLICZAKI wykazali się nie lada pomysłowością a także wiedzą podczas rozwiązywania różnego rodzaju tematycznych quizów i zadań. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że w każdej rodzinie występuje ogromna siła, lecz przez dłuższą chwilę zastanawialiśmy się skąd ona się bierze i jak się przejawia. Doszliśmy do wniosku, że największą siłą rodziny jest oczywiście… MIŁOŚĆ. Kierując się tą myślą nasi uczniowie nie zapomnieli o bardzo ważnym święcie jakim jest Dzień Matki. Z tej okazji wykonali dla swoich mam przepiękne laurki, papierowe bukiety oraz tulipany z origami.
Ale to nie wszystko co działo się w świetlicy Osiemdziesiątki Dziewiątki! Wkraczając po raz kolejny w niezwykły świat zwierząt, tym razem nasze Świetliczaki bliżej poznały WIELBŁĄDA. Wiele uśmiechu przyniosła nam wspólna zabawa w „Wielbłądzi garb”. Dzięki wspólnemu wykonaniu plakatu na temat tego dużego ssaka, dzieci miały możliwość poznać wiele ciekawostek na jego temat a także podzielić się wiedzą, którą posiadają.
Wychowawca świetlicy
Katarzyna Bykowska

KWIECIEŃ W ŚWIETLICY
„Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata” – tymi słowami najłatwiej można opisać pogodę, która towarzyszyła nam w kwietniowe dni. Jednak w świetlicy Osiemdziesiątki Dziewiątki nigdy nie brakowało upragnionego słońca i uśmiechu! Sytuacja w kraju uniemożliwiła nam spotkania w naszych salach świetlicowych, jednak doskonale odleźliśmy się w wirtualnej rzeczywistości.
„Gdy będę duży…”, to jedno z haseł, które towarzyszyło naszym zdalnym zajęciom świetlicowym. Wychowawcy świetlicy przygotowali dla uczniów całą masę aktywności – od zbiorów zadań i łamigłówek, piosenek, ciekawostek przez rozmowy oraz zabawy słowne podczas zajęć, po interaktywne prezentacje Genially oraz Padlet na temat przeróżnych zawodów. Świetliczaki mieli możliwość przenieść się do krainy zawodów, które w większości już dobrze znali lub znali kogoś, kto wykonuje dany zawód jak również poznać zawody nietypowe, o których wcześniej nie słyszeli. Uczniowie z ogromnym entuzjazmem opowiadali o swoich marzeniach oraz zawodowych planach i aspiracjach na przyszłość.
Tegoroczny kwiecień to miesiąc poświęcony również kolejnemu zwierzęcemu bohaterowi. Tym razem „pod lupę” wzięliśmy KANGURA! Ten niesamowity torbacz stał się głównym bohaterem nie tylko multimedialnych propozycji ale również pogadanek, zagadek oraz prac plastycznych.
W zdalnej świetlicy nie zabrakło również wiosennych akcentów. Podczas zajęć plastyczno – manualnych wykonywaliśmy, m. in. papierowe biedronki, wesołe żabki, kwiaty w wielu wydaniach (do których przygotowania wykorzystywaliśmy różne techniki plastyczne) czy kolorowe zawieszki na okno, które miały za zadanie „przywołać” wyczekiwaną wiosenną pogodę.
Kwiecień w świetlicy zakończyliśmy majówkowym akcentem! Propozycje opracowane przez wychowawców w formie zdalnej prezentacji zawierały pakiet ważnych informacji na temat Świąt Majowych, zadań, piosenek oraz tematycznych prac plastycznych.
Wychowawca świetlicy
Katarzyna Bykowska

MARZEC W ŚWIETLICY
Tegoroczny marzec, to miesiąc w którym podczas zajęć świetlicowych królowała paleta różnotematycznych haseł.
Marcową przygodę rozpoczęliśmy od rozwijania zainteresowań czytelniczych. Jednym z dominujących haseł było „Zaczytajmy się razem”. Nasze Świetliczaki doskonale odnaleźli się zarówno w roli słuchaczy jak i narratorów. Uczniowie z entuzjazmem dzielili się swoimi preferencjami czytelniczymi, opowiadali o swoich ulubionych książkach czy komiksach. Podczas zajęć rozmawialiśmy o tym, dlaczego warto czytać książki, co wnoszą one w nasze życie; podjęliśmy także dyskusję na temat różnych sytuacji, w których książka jest niezbędna.
Jak każdego miesiąca, i tym razem nie zabrakło zwierzęcego bohatera naszych zajęć. Marzec należał do jedynego i powtarzalnego KRÓLA ZWIERZĄT, czyli LWA! Bliżej poznając to fascynujące zwierzę poznaliśmy mnóstwo ciekawostek na jego temat. Oglądając zdjęcia oraz krótkometrażowe filmy dokumentalne, mieliśmy okazję zobaczyć lwa w jego naturalnym środowisku życia oraz poznać jego faktyczną pozycję wśród innych zwierząt. Król zwierząt był także inspiracją do tworzenia przeróżnych prac plastycznych oraz poszukiwania bajek i piosenek, w których możemy odnaleźć lwa.
Ale to jeszcze nie wszystko co wydarzyło się w świetlicy Osiemdziesiątki Dziewiątki! Marcowe dni, to czas, kiedy z niecierpliwością oczekiwaliśmy nadejścia wiosny! Stęsknieni za piękną i słoneczną pogodą, naturą budzącą się do życia oraz śpiewem ptaków, postanowiliśmy trochę pomóc Pani Wiośnie do nas dotrzeć. Świetlicowe sale zamieniły się niemalże w łąkę! Uczniowie z zapałem oraz nadzieją na przywołanie upragnionej pory roku wykonali portret Pani Wiosny, papierowe kwiaty, żaby, drzewka, ptaki, słońce i wiele innych wiosennych elementów. Szukaliśmy wiosny w muzyce, na zdjęciach oraz w opowiadaniach, a kiedy tylko pogoda na to pozwoliła, organizowaliśmy zabawy i zajęcia ruchowe na świeżym powietrzu.
W wiosennym nastroju ruszyliśmy także z przygotowaniami do nadchodzących świąt. Z okazji Świąt Wielkanocnych, różnymi technikami plastycznymi, wykonaliśmy wielkanocne pisanki, kartki z zajączkiem, papierowe kicaje oraz tekturowe koszyczki. Opowiadając o tradycjach i zwyczajach wielkanocnych, dzieliliśmy się historiami również z naszych domów.

Wychowawca świetlicy
Katarzyna Bykowska

LUTY W ŚWIETLICY
Czasem słońce, czasem śnieg! W tych kilku słowach najprościej opisać pogodę, jaką w tym roku Pani Zima zafundowała nam w lutym. Ale czy nas to martwiło? Absolutnie nie! Nasze cudowne ŚWIETLICZAKI doskonale bawią się, tworzą i działają zarówno w śnieżną jak i słoneczną pogodę. Wykorzystując dużą ilość białego puchu, podczas zajęć na świeżym powietrzu uczniowie lepili bałwany, dinozaury, śnieżne ludziki, a z okazji dnia Świętego Walentego formowali nawet przepiękne lodowe serduszka! Jak widać kreatywność naszych ŚWIETLICZAKÓW nie zna granic. Korzystając z pierwszych w tym roku tak słonecznych i ciepłych dni sporą ilość czasu poświęciliśmy na zajęcia ruchowe na boisku szkolnym czy placu zabaw.
PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA! W lutym pod lupę wzięliśmy najciekawsze i najpiękniejsze naszym zdaniem regiony Polski. Podczas zajęć Świetliczaki opowiadały o miejscach, które znają i uwielbiają. Oglądaliśmy zdjęcia oraz nagrania z różnych polskich miast. Przenieśliśmy się między innymi do Torunia, Warszawy, Gdańska, Gdyni, Bałtowa, w Bieszczady, na Mazury, w Tatry. Nie pominęliśmy również Poznania, przy którym zatrzymaliśmy się na dłuższą chwilę, rozmawiając o poznańskich legendach czy poznańskiej gwarze.

Świetlicowy luty to miesiąc, w którym królowały DNI z KALENDARZA ŚWIĄT NIETYPOWYCH. W ramach zajęć obchodziliśmy takie święta jak:
– Dzień Pozytywnego Myślenia (2 lutego), w trakcie którego rozmawialiśmy o tym co to znaczy myśleć pozytywnie, układaliśmy „myśli pozytywki”, tworzyliśmy także pozytywne kartki dla naszych najbliższych;
– Dzień Kota (17 lutego), który z całą pewnością jest jednym z najbardziej lubianych dni wśród naszych Świetliczaków. Uczniowie z chęcią wypowiadali się na temat swoich kocich pupili, opowiadali o tym jak w prawidłowy sposób należy o nie dbać i je pielęgnować. Ponadto rozmawialiśmy o bajkach i piosenkach, których głównym bohaterem jest właśnie KOT. Kilku z nich udało się nam nawet wysłuchać. Wiele radości i śmiechu przyniosło nam również wspólne tworzenie kocich…pacynek!
– Dzień Dinozaura (26 lutego), czyli wyjątkowy dzień dla wszystkich fanów tych prehistorycznych stworzeń (a jak się okazuje wśród naszych Świetliczaków jest ich całkiem sporo!). Nasi uczniowie z wielkim zapałem i entuzjazmem dzielili się wiedzą na temat DINOZAUROWEGO ŚWIATA! Rozmawialiśmy o roślinożercach, mięsożercach, wszystkożercach, zdalnie podziwialiśmy pracę paleontologów, oglądaliśmy zdjęcia i rysunki dinozaurów, poznaliśmy wiele ciekawostek na temat tych fascynujących zwierząt, a nawet wykonaliśmy DINOZAURA 3D, czyli papierową pracę plastyczną.
Krążąc wokół niezwykłego świata zwierząt nie możemy zapomnieć o kolejnym bohaterze miesiąca! Luty należał do HIPOPOTAMA! Bliżej poznając to olbrzymie stworzenie dowiedzieliśmy się między innymi, że pomimo fizycznych podobieństw do zwierząt parzystokopytnych, ich najbliżsi żyjący krewni to… walenie (wieloryby, morświny, delfiny itp.)! Niesamowite, prawda? Zagłębiając się w ciekawostki na temat hipopotama, tworzyliśmy prace plastyczne z jego podobizną, śpiewaliśmy tematyczne piosenki, jak również wskazaliśmy kilka bajek, w których możemy odnaleźć to olbrzymie zwierzę.
Jak widać znów wiele się działo w ŚWIETLICY OSMIEDZIESIĄTKI DZIEWĄTKI. Czekamy co przyniesie nam kolejny miesiąc.

Wychowawca świetlicy
Katarzyna Bykowska

STYCZEŃ W ŚWIETLICY
Po długiej przerwie w naszej szkolnej świetlicy znów rozbrzmiał wesoły śmiech, zewsząd słychać rozmowy, dyskusję a nawet śpiew! Wszystko to za sprawą naszych nieocenionych ŚWIETLICZAKÓW, którzy po okresie nauczania w formie zdalnej, przerwie świątecznej oraz feriach zimowych mogli znów zagościć w murach Osiemdziesiątki Dziewiątki.
Styczniowe dni w świetlicy poświęciliśmy na różnego rodzaju aktywności – od zabaw swobodnych, przez zajęcia artystyczne (plastyczne i muzyczne), po zabawy logiczne. W trakcie zajęć mieliśmy okazję porozmawiać o pasjach i hobby. Uczniowie z chęcią dzielili się swoimi zamiłowaniami, opowiadali o tym czym się interesują, czemu poświęcają swój wolny czas. Okazało się, że spora część Świetliczaków ma wspólne pasje, dzięki czemu mogli wymienić się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami.
Bliżej poznaliśmy również kolejne zwierzę. Styczniowym bohaterem była ZEBRA! Mnóstwo uśmiechu przyniosło nam wspólne śpiewanie piosenki „Pani Zebra”, którą Świetliczaki nucili całymi dniami.
W tym roku zima nie szczędzi nam swoich uroków. Za oknem często gości śnieg oraz niskie temperatury, dlatego dużą ilość czasu spędzaliśmy również na dworze – lepiąc bałwany, rysując na śniegu czy tworząc inne śnieżne budowle.
Nie zapomnieliśmy także o naszych Babciach i Dziadkach, którzy w styczniu obchodzili swoje święta. Rozmawialiśmy o tym kim są dla nas nasi Dziadkowie, jak dużą rolę odgrywają w życiu swoich wnucząt oraz o należytym im szacunku. Chcąc okazać im swoją miłość, podziękować za serce, dobro i troskę uczniowie wykonali przepiękne laurki, które powędrowały wprost do rąk ich Dziadków.
Zobaczymy co przyniesie nam kolejny miesiąc!
Wychowawca świetlicy
Katarzyna Bykowska

GRUDZIEŃ W ŚWIETLICY
Hmm… Zielone mieniące się drzewka, przepiękne kolorowe ozdoby, wprawiające w radosny, magiczny świąteczny nastrój piosenki? Można się rozmarzyć. A co to za miesiąc? TAK – TO GRUDZIEŃ. Ten jakże piękny i niezwykły czas już za nami. Oczywiście w świetlicy Osiemdziesiątki Dziewiątki sporo się działo.

Grudniowe świetlicowe propozycje poświęciliśmy w dużej mierze zimowej tematyce oraz przygotowaniom do Świąt Bożego Narodzenia, ale nie tylko. Multimedialne prezentacje i tablice opracowywane przez nauczycieli świetlicy zawierały w sobie szereg inspiracji i pomysłów nie tylko zimowych oraz świątecznych ozdób czy prac plastycznych! Świetliczaki mogły odnaleźć w nich przeróżne piosenki, bajki, filmiki, a nawet zagadki i zadania. A wszystko po to, aby jak najbardziej poczuć grudniowy klimat.

Nie można zapomnieć także o kolejnym zwierzęcym bohaterze miesiąca! Tym razem oczywiście był to RENIFER! Któż inny mogłaby to być… Mieliśmy okazję poznać wiele ciekawostek na temat towarzysza Świętego Mikołaja, wysłuchać piosenek, rozwiązać tematyczne zadania.

Zima, zima, zima… lecz gdzie ten biały śnieg? U nas oczywiście był! Nawet w zdalnej świetlicy udało się ulepić bałwany z magicznej białej masy. Podczas zdalnych zajęć wykonywaliśmy także kalendarze, zawierające najważniejsze grudniowe daty. Ponadto rozwiązywaliśmy liczne zadania logiczne i matematyczne, wykonywaliśmy papierowe bałwanki, rozmawialiśmy na temat marzeń i oczekiwań zarówno świątecznych jak i noworocznych.

W tym nowym, 2021 roku życzymy wszystkim Świetliczakom dużo zdrowia i pomyślności.
Oby każdego dnia na Waszych twarzach gościł uśmiech!

Wychowawca świetlicy
Katarzyna Bykowska

LISTOPAD W ŚWIETLICY
Za nami kolejny miesiąc…. Tym razem przyszła pora na podsumowanie ŚWIETLICOWEGO LISTOPADA.

Nowy miesiąc rozpoczęliśmy od wykonywania kolejnych jesiennych ozdób oraz kart pracy i tematycznych kolorowanek, dzięki czemu nasze świetlicowe sale stały się jeszcze bardziej kolorowe i wypełnione klimatycznymi akcentami.
Na krótką chwilę uczniowie mięli okazję przenieść się także w KOSMICZNĄ PODRÓŻ! W ramach przygody poznali wiele kosmicznych ciekawostek, śpiewali piosenkę „W układzie słonecznym”, jak również wykonali tematyczne plakaty.

Dnia 5 listopada obchodziliśmy jedno z najsympatyczniejszych świąt, czyli MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK. To właśnie za sprawą tego wyjątkowego dnia nasze Świetliczaki przeniosły się do niesamowitego świata baśni i bajek. Dzieci opowiadały o swoich ulubionych bajkowych bohaterach oraz wykonywały tematyczne prace plastyczne. Wiele radości i uśmiechu przyniosło nam wspólne tworzenie papierowych wizerunków Minionków czy Pikachu, które okazały się być jednymi z ulubionych bajkowych postaci naszych uczniów. Świetliczaki wykazały się również doskonałą wiedzą w zakresie znajomości treści przeróżnych bajek. Świetnie poradziły sobie z rozwiązywaniem licznych tematycznych zagadek i łamigłówek.
A skoro o bajkach i baśniach mowa…nie możemy zapomnieć, że listopad w świetlicy poświęcony był również niezwykłej AKCJI ANIMACJI! Jeszcze w murach szkoły udało nam się porozmawiać o tym czy są kreskówki a nawet poznać, obejrzeć i omówić kilka z nich. Więcej informacji związanych z tym fascynującym tematem, nasze Świetliczaki miały możliwość poznać dzięki przygotowanym przez wychowawców świetlicy prezentacjom, które inspirowały również do stworzenia własnej papierowej animacji!
Ale to jeszcze nie wszystko! Przecież w świetlicy OSIEMDZIESIĄTKI DZIEWIĄTKI nigdy nie jest nudno 🙂
W listopadzie bliżej poznaliśmy także kolejne zwierze. Tym razem był to NIEDŹWIEDŹ! Zgadniecie dlatego? Oczywiście jest to związane z Dniem Pluszowego Misia. 25 listopada, jak co roku obchodziliśmy to cudowne święto. Z tej okazji do Świetliczaków Osiemdziesiątki Dziewiątki powędrowały opracowane przez nauczycieli świetlicy propozycje w formie tablic multimedialnych oraz prezentacji w których każdy mógł odnaleźć coś dla siebie.

Ciekawe co przyniesie nam nowy miesiąc…?

Wychowawca świetlicy
Katarzyna Bykowska

PAŹDZIERNIK W ŚWIETLICY
Światem zaczęła rządzić jesień. Piękne jesienne barwy zagościły nie tylko w przyrodzie, ale także w naszej świetlicy. Podczas październikowych zajęć omawialiśmy oznaki obecnej pory roku; w trakcie zabaw na świeżym powietrzu obserwowaliśmy zmiany zachodzące w przyrodzie, wykonywaliśmy także przeróżne tematyczne prace plastyczne, m.in. jesienne liście, jesienne drzewka, papierowe wiewiórki, jesienny pejzaż farbą malowany.

Nasze cudowne świetliczaki nie zapomniały również, że 14 października obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji do Pań, które na co dzień spędzają z nimi czas, opiekują się nimi, organizują liczne i przeróżne zajęcia, powędrowały życzenia, laurki oraz mnóstwo uśmiechu.

„Każdy z nas jest wyjątkowy” – to szczególne hasło towarzyszyło nam podczas zajęć w tym miesiącu. Zwiększenie w uczniach poczucia, że każdy człowiek jest wartościowy; pobudzenie sympatii do samego siebie; uświadomienie uczniom naturalności różnic między ludźmi oraz tego, że dzięki różnicom każdy człowiek jest niepowtarzalny, to cele, które przyświecały tematycznym rozmowom i pogadanką, ćwiczeniom oraz zabawom organizowanym podczas październikowych zajęć.

Ale to nie wszystko co działo się minionego miesiąca w świetlicy! Świetliczaki Osiemdziesiątki Dziewiątki lepiej poznały również kolejne zwierzę. Tym razem bohaterem miesiąca był SŁOŃ.

Podczas różnych zabaw i ćwiczeń uczniowie mieli okazję nie tylko wykazać się swoją wiedzą na temat zwierzęcia, ale również ją poszerzyć. Wykonywaliśmy przeróżne prace plastyczne, kolorowanki, tematyczne karty pracy. Świetliczaki opowiadały również o bajkach i wierszach, których pierwszoplanowym bohaterem jest SŁOŃ. Sporo uśmiechu pojawiło się podczas wspólnego śpiewania piosenki „Cztery słonie”, którą uczniowie doskonale znają.

Zamykając miesiąc, zatrzymaliśmy się na chwilę, by uczcić pamięć o tych, których już z nami nie ma. Rozmawialiśmy o tradycji uroczystości Wszystkich Świętych oraz o tym, jak ten dzień obchodzi się w innych krajach.

Z niecierpliwością czekamy na kolejny miesiąc i na to, co tym razem będzie się działo w świetlicy Osiemdziesiątki Dziewiątki!

Wychowawca świetlicy
Katarzyna Bykowska

WRZESIEŃ W ŚWIETLICY
Wrzesień, wrzesień, wrzesień…
Za nami pierwszy miesiąc nowego roku szkolnego! Bardzo się cieszymy, że po tak długiej przerwie w końcu mogliśmy spotkać się razem w świetlicy szkolnej.
Choć ten wrzesień, był nieco inny niż zawsze, to nie oznacza, że nic się nie działo.
Rok szkolny w świetlicy rozpoczęliśmy od omówienia zasad bezpieczeństwa związanych z epidemią Covid 19, które następnie na bieżąco były utrwalane oraz przestrzegane. Co bardzo ważne, zapoznaliśmy się także z regulaminem świetlicy oraz Świetlicowym ABC. Omówienie zasad oraz ich przestrzeganie sprawią, że pobyt w świetlicy będzie nie tylko przyjemny i radosny, ale również bezpieczny.
Ponadto pierwsze tygodnie naszej wspólnej przygody poświęciliśmy na poznanie się i zabawy integracyjne z zachowaniem procedur bezpieczeństwa. Wrześniowa pogoda również nas nie zawiodła, dlatego przy tak sprzyjających i słonecznych warunkach bardzo dużo czasu spędzaliśmy na dworze. Szkolny plac zabaw, dziedziniec, street – to tutaj uczniowie podejmowali mnóstwo aktywności, rozmawiając, bawiąc się, poznając się jeszcze bliżej.
Zgodnie z coroczną tradycją świętowaliśmy Dzień Kropki odkrywając swoje niepowtarzalne talenty.
Świetliczaki bliżej poznały także jedno z afrykańskich zwierząt – nosorożca. Wykonywaliśmy prace plastyczne, układaliśmy puzzle jego wizerunkiem, omawiając przy tym cechy charakterystyczne wyglądu i tryb życia.
Witając nową porę roku udekorowaliśmy salę jesiennymi liśćmi oraz wypełnialiśmy tematyczne kolorowanki.

Wychowawcy świetlicy
Katarzyna Bykowska i Weronika Stachecka

ROK SZKOLNY 2019/2020

CZERWIEC W ŚWIETLICY
Nadszedł czas podsumowań podjętych działań w świetlicy w kończącym się roku szkolnym 2019/2020.

Naszą pracę prezentujemy w liczbach 🙂
07 tyle konkursów zorganizowaliśmy:
Wakacyjna kartka
Figlarny Miś
Bombka choinkowa
Pisanka wielkanocna
Powiew wiosny już czujemy
Nasza świetlica SP89 – quiz
Mój zdrowy talerz

14 w tylu ogólnopolskich konkursach wzięliśmy udział, zajmując również miejsca na podium:
Jesień w oczach dziecka
Anioły są takie
Gang Słodziaków 2
Jesienne drzewo
Najpiękniejsza świąteczna ozdoba bożonarodzeniowa
Poznań i okolice…miejsca warte zobaczenia
Dekoracja świąteczna
Rysowanie na ekranie w kręgu bożonarodzeniowych tradycji
Inny nie znaczy gorszy
Czarodziejskie dłonie
Projekt okładki mojej ulubionej lektury szkolnej
Moje ulubione zwierzę
Się gra się ma bezpieczny playroom
Działaj z imPETem

7 w tyle akcji się zaangażowaliśmy:
Kiermasz bożonarodzeniowy (sprzedaż bombek choinkowych)
Kiermasz ,,Nigdy nie przestaję marzyć’’(sprzedaż figlarnych misiów)
#zostanwdomu-zrób sobie selfie!
Dzień Ziemi 2020
Kartka dla medyka
Hałasowi powiedz STOP!
Receptura na FIT 89!

1 w tylu innowacjach pedagogicznych braliśmy udział:
Świetlicowe pozdrowienia – wymiana pocztówkowa

X tyle prac plastycznych zawiesiliśmy na tablicach korkowych:
Zapraszamy do odwiedzin zakładki świetlicowej 🙂

Mamy poczucie, że czas spędzony w świetlicy został dobrze zagospodarowany, wykorzystane zostały uzdolnienia, zainteresowania, kreatywność i samodzielność uczniów, niosących uśmiech seniorom, goszcząc w styczniowym spotkaniu w Dziennym Domu Pomocy Społecznej w Poznaniu zwanym „Klubem Winogrady” z okazji Dnia Babci i Dziadka.

Nauczyciele świetlicy dobierali zajęcia tak, aby dawały wytchnienie po nauce, a jednocześnie wyzwalały inicjatywę do dalszego doskonalenia i rozwijania się uczniów.
Życzymy bezpiecznych pełnych przygód wakacji i do szybkiego zobaczenia!
Wychowawca świetlicy
Anita Orzechowska

MAJ W ŚWIETLICY
Długo na nią czekaliśmy, a ta potrafi być kapryśna. W tym roku też spłatała nam figla i zamiast promieni słońca zafundowała pochmurne niebo, opady deszczu i wiatr. Tak przywitała nas tegoroczna majówka.

W zdalnej świetlicy nie straszna nam brzydka pogoda, zawsze mamy dobry nastrój, który sprawia, że nigdy nie tracimy zapału do operatywnych działań. Maj był miesiącem poświęconym zdrowiu. Zwracaliśmy uwagę na kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych. Zastanawialiśmy się, czy prawidłowo się odżywiamy i dostarczamy organizmowi niezbędnych witamin. W pogłębianiu wiedzy pomogła nam piramida zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej, czy też prelekcja filmu pt. „Dobre i złe nawyki żywieniowe u dzieci”. Staraliśmy się zostać ekspertami od zdrowych posiłków na talerzach, wykorzystując zdobyte informacje w zmaganiach konkursu plastycznego „Mój zdrowy talerz”, a także spisywaliśmy receptury tworząc zdrowe menu 89!

Pod koniec kwietnia obchodzony był Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem. Święto to zapoczątkowane zostało w roku 1995 przez Ligę Niedosłyszących. W Polsce dzień ten wpisany został do kalendarza jako święto w 2000 r. z inicjatywy Towarzystwa Higieny Akustycznej w celu propagowania wiedzy na temat powszechnej obecności hałasu w środowisku człowieka i jego szkodliwego wpływu na zdrowie oraz sposobów jego zmniejszania. Na padlecie została podana porcja przydatnych wiadomości, jako nośnika do akcji pt.”Hałasowi powiedz STOP!”. Akcja polegała na przygotowaniu plakatu, komiksu, ulotki na wybrany temat: zagrożeń związanych z hałasem, wymyślenia hasła promującego ciszę w naszej szkole, nazwy i logo walki z hałasem, opracowaniu mapy hałasu szkoły. Akcja miała nas przybliżyć do rozwiązań odciążenia strefy hałasu w naszej szkole.

Każdy jakieś hobby ma… mając na uwadze to hasło, wychowawcy świetlicy przygotowywali dla Was najróżniejsze propozycje na spędzanie wolnego czasu, abyście pomimo braku wspólnych spotkań i zabaw, poczuli się tak jakby ekran monitora nie istniał, odległość nie stanowiła przeszkód, a towarzyszący chichot w świetlicowych salach czy też na świeżym powietrzu był z Wami przez cały czas #obecny.

Nastąpiło rozstrzygnięcie świetlicowego konkursu plastycznego pt. „Mój zdrowy talerz” (w zakładce KONKURSY znajdziecie wyniki). Dziękujemy za promowanie jedzenia zdrowych dań.
Wychowawca świetlicy
Anita Orzechowska

Hałasowi powiedz STOP!

Receptura na FIT 89!

Mój zdrowy talerz

KWIECIEŃ W ŚWIETLICY
Tegoroczny kwiecień w świetlicy rozpoczął się od rozstrzygnięcia dwóch konkursów plastycznych, na które wpłynęło 39 prac, każda niezwykle piękna, wyjątkowa i oryginalna.

Pierwszy konkurs „Powiew wiosny już czujemy” obudził nas do życia z zimowego snu, ziemię do wydania nowych plonów…jednym słowem wszystko budzi się od nowa i na nowo. Z niecierpliwością oczekiwaliśmy zielonej trawy, pierwiosnków oraz śpiewu ptaków, ale też poczuliśmy ją instynktownie. Kredka, pędzel w ruch i wiosenne krajobrazy pojawiły się na kartkach papieru. Zaś drugie zmaganie plastyczne z „Pisanką Wielkanocną” przeniosło nas w zapach Świąt Wielkanocnych. Nieodłącznie jajko związane jest z Wielkanocą, symbol nowego życia, ale także symbol odrodzenia. Wśród wielu atrybutów wielkanocnych takich jak baranek zajączek, palma czy bazie najważniejszym elementem było i jest jajko. Wkładamy je do koszyka ze święconką (#zostanwdomu) stawiamy je na świątecznym stole i dzielimy się nim z bliskimi podczas wielkanocnego śniadania. Przez lata sposoby dekorowania jaj zmieniały się, ale tradycja pozostała, czego dowodem są Wasze niesamowite pisanki konkursowe, które można podziwiać w zakładce KONKURSY na stronie internetowej szkoły.

W ramach kwietniowego tematu „JESTEM EKO”, przystąpiliśmy do ekologicznego projektu edukacyjnego „Działaj z imPETem”, w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami jakimi są butelki PET, a także ich recyklingu.

Los uniemożliwia nam spotkania w naszych salach świetlicowych, jednak ogromnie cieszymy się z możliwości zobaczenia się z Wami w wirtualnej świetlicy…podczas quizu świetlicowego, a także cotygodniowych propozycji, przygotowywanych na padlecie, genally i nie tylko, jako formy na spędzenie wolnego czasu…od książek, zeszytów, ołówków, długopisów, ekranów monitorów.

Wszystko dla Was, z myślą o Was 🙂
Wychowawca świetlicy
Anita Orzechowska

MARZEC W ŚWIETLICY
Hello Spring w rozkwitającej świetlicowo-wiosennej krainie talentów Osiemdziesiątki Dziewiątki! Już pod koniec lutego ruszyły przygotowania do przywitania wiosny. Na naszych tablicach w świetlicy pojawiły się pierwsze wiosenne prace plastyczne, aby jak najszybciej wypędzić zimę kalendarzową…
6 marca obchodziliśmy Dzień Kobiet. To szczególnie miły dzień dla kobiet młodszych i troszkę starszych. Świętowanie osłodziły nam pyszne cukierki, ręce były zajęte kwiatami, a głowy pięknymi życzeniami.
Podczas zajęć o tematyce „Bezpieczny Internet” przyswajaliśmy i utrwalaliśmy właściwe metody i sposoby pracy z komputerem, poznając aplikacje i gry przeznaczone dla dzieci, dostosowane do wieku, posiadające walory edukacyjne. Poznaliśmy wybrane kreskówki z serii „Owce w sieci”, rozwiązywaliśmy quizy, testy online dotyczące zasad bezpiecznego korzystania z sieci.
Przeprowadziliśmy pogadanki na temat profesji naszych rodziców. Dzieci chętnie wypowiadały się w oparciu o swoje obserwacje i spostrzeżenia. Poszerzały słownictwo o nowe pojęcia charakterystyczne dla danego zawodu. Do utrwalania wiedzy wykorzystaliśmy gry, zabawy, tematyczne karta pracy.
Świetlica nie próżnuje, nawet w czasie akcji #zostanwdomu. Realizujemy nasze założenia dzięki cudownym Świetliczakom, angażującym się zdalnie w przeróżne formy zajęć, które proponują wychowawcy świetlicy. DZIĘKUJEMY
Ruszył świetlicowy konkurs plastyczny pt. „POWIEW WIOSNY JUŻ CZUJEMY”, o którym szerzej opowiemy już w kwietniowej zakładce.
Wychowawca świetlicy
Anita Orzechowska

LUTY W ŚWIETLICY
Czasami luty się zlituje, że człek niby wiosnę czuje, ale czasem tak się zżyma, że człek prawie nie wytrzyma. To przysłowie w pełni oddaje obraz tegorocznej zimy. My pomimo braku białego szaleństwa nie narzekaliśmy na nudę w świetlicy. Luty choć krótki upłynął nam pracowicie pod hasłem bezpiecznego Internetu, kociambrów, walentynek, czytelnictwa oraz Poznania.

11 lutego obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu. W ramach tego przedsięwzięcia podjęliśmy szereg działań, mających na celu przypomnienie istotnych kwestii dotyczących bezpieczeństwa w sieci oraz zagrożenia jakie niesie niewłaściwe korzystanie z zasobów sieciowych. Przeprowadziliśmy pogadanki o tematyce dotyczącej aktywności uczniów na portalach społecznościowych oraz zagrożeniach związanych z zamieszczaniem na profilach informacji, zdjęć, a także anonimowości w sieci.

W dniu Świętego Walentego swoją działalność wznowiła poczta walentynkowa, która w szybkim tempie zapełniała się mnóstwem kartek. Stanęliśmy na wysokości zadania, każda walentynka trafiła do swojego adresata, dzięki świetlicowym listonoszom. Jak głosi stare powiedzenie przez żołądek do serca…nasze niesamowite Świetliczaki przygotowały ,,przepyszne dania’’ z masy solnej w ramach udziału w programie ,,Świetlicowe kuchenne rewolucje – ciasta z serc”. Zabawy było co nie miara!

17 lutego w dniu „Światowego Dnia Kota” Świetliczaki poznały wiele ciekawostek nt. kotów. Głównym celem rozpowszechniania tego święta jest kształtowanie właściwego stosunku do zwierząt. Podsumowaniem naszych obchodów było rozwijanie zdolności plastycznych dzieci poprzez wykonanie kotów różnymi technikami.

Cudze chwalicie swego nie znacie… Poznań. W tym roku pod lupę wzięliśmy Ratusz. Poznaliśmy jego historię ,,odwiedzając’’ Muzeum Historii Miasta w Poznaniu. Co stanowi nie lada gratkę dla turystów odwiedzających stolicę wielkopolski, aby w południe przy dźwiękach poznańskiego hejnału obejrzeć słynne trykające się na ratuszowej wieży? KOZIOŁKI.

W ramach tematu ,,kto czyta żyje kolorowo’’ wzięliśmy udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym na Projekt okładki mojej ulubionej lektury szkolnej. Zostało zgłoszonych 7 prac „Opowieści z Narnii”, „Przygody Tomka Sawyera”, „Magiczne drzewo”, „Pinokio”,”Felix, Net i Nika oraz gang niewidzialnych ludzi”, „Tajemniczy ogród”, „W pustyni i w puszczy”. Ściskamy mocno kciuki.
Wychowawca świetlicy
Anita Orzechowska

STYCZEŃ W ŚWIETLICY
Początek Nowego Roku to noworoczne postanowienia oraz zastanawianie się nad tym, czym one są i dlaczego najwięcej postanowień jest podejmowanych właśnie na początku roku.
W tym roku uparła się zima i nie chce do nas wysłać białego puchu, który bez względu na wiek dostarcza dużo frajdy i dobrej zabawy. W związku z tym postanowiliśmy sami ją stworzyć w naszej świetlicy i tak klimat zimowej aury przywołały pingwiny, bałwanki z płatków kosmetycznych, zasypane śniegiem drzewa wykonane z firanek i wiele innych prac, które wykonaliśmy na zajęciach.
Zabawę karnawałową czas zacząć…, a żaden bal karnawałowy nie może odbyć się bez masek i roztańczonych klaunów. Maski mieniły się mnóstwem wesołych kolorów na naszej gazetce, a klauny witały nas w progu drzwi…
Dużo czasu poświęciliśmy na rozmowach o naszych Babciach i Dziadkach oraz należnym im szacunku. Rola Babć i Dziadków w życiu każdego człowieka jest nieoceniona. Chcąc podziękować za serce, troskę, opiekę, dobre słowo wykonaliśmy dla nich laurki.
Spotykamy się z nimi na co dzień, zarówno w języku mówionym jak i pisanym. Bogacą nasze słownictwo. Im bogatszy jest nasz język, tym, więcej występuje w nim frazeologizmów. Dlatego warto je znać i rozumieć ich znaczenie. Związki frazeologiczne, bo o nich mowa, były tematem zajęć świetlicowych, ale nie tylko. Rozwiązywaliśmy krzyżówki, quizy ortograficzne, poprzez znakomitą zabawę w nieświadomy sposób kształciliśmy swoje nawyki językowe.
W związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi, dzieci zapoznały się z regułami bezpiecznego wypoczynku. Chętnie dzieliły się sposobami na wykorzystanie wolnego czasu, a także tworzyły prace plastyczne przedstawiające sporty zimowe z figur geometrycznych.
Wychowawca świetlicy
Anita Orzechowska

GRUDZIEŃ W ŚWIETLICY
Jeden z piękniejszych miesięcy w całym roku, wszystko jest kolorowe, mieniące, pachnące świerkiem…to grudzień, który już z początkiem swoich dni napawał nas radością i oczekiwaniem…najpierw na wizytę Świętego Mikołaja, który wszystkim zostawił przepyszne słodkości:). Po drodze w naszej świetlicy szlifowaliśmy umiejętności manualne, ozdabiając przepięknymi pracami sale, po czym małe drzewko rozświetlone kolorowymi lampkami, wesołe hałasy dzieci unoszące się w świetlicy, kolędy wspólnie śpiewane… zachęcały nas do rozmów o tradycjach i zwyczajach bożonarodzeniowych w naszych domach.
Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia składamy naszym Świetliczakom serdeczne życzenia wszelkiej pomyślności, niepowtarzalnej atmosfery, ciepła oraz obfitości i wszelkich dóbr, a Nowy 2020 Rok niech spełni Wasze wszystkie marzenia ukryte w głębi serca.

LISTOPAD W ŚWIETLICY
Nastał czas, w którym dni stają się coraz krótsze, czasami wydają się nam smutne i szare. W naszej świetlicy nie ma miejsca na szarugę i nudę! Pierwsza połowa listopada upłynęła nam w atmosferze zadumy. Rozmawialiśmy o tradycjach i obrzędach obchodzenia dnia WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH oraz ZADUSZNYCH w różnych zakątkach świata, w tym naszym kraju. Uczestniczyliśmy w uroczystym apelu z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z tej okazji powstało biało-czerwone drzewo, gazetki i prace o tematyce niepodległościowej.
Druga część miesiąca to intensywne przygotowywania do konkursów szkolnych i pozaszkolnych. Wzięliśmy udział w konkursach plastycznych pt. „Jesień w oczach dziecka”, „Drzewo jesienne”, „Anioły są takie…”, „Najpiękniejsza świąteczna ozdoba bożonarodzeniowa”, „Gang Słodziaków 2”, „Poznań i okolice…miejsca warte zobaczenia”, „Dekoracja świąteczna”. Zorganizowaliśmy trzy konkursy świetlicowe pt. „Figlarny Miś”, „Turniej gry w Chińczyka”, „Bombka choinkowa”.
Potrafiliśmy po raz kolejny otworzyć nasze serduszka na apel Fundacji Mam Marzenie, która od kilku lat z okazji Dnia Pluszowego Misia przekazuje od darczyńców pluszowe misie, zabawki, materiały plastyczne, małym pacjentom oddziałów szpitalnych. Kosz w Osiemdziesiątce Dziewiątce szybko wypełnił się różnokolorowymi misiowymi przyjaciółmi, które trafiły w dniu 25 listopada do chorych dzieci przebywających w poznańskich szpitalach.

PAŹDZIERNIK W ŚWIETLICY
Złota jesień na dobre zagościła nie tylko w przyrodzie, ale także w naszej świetlicy. Podczas październikowych zajęć wykonaliśmy wiele prac plastycznych związanych z obecną porą roku m.in. zwierzątka z liści, ziemniaków, miotełki, kolaż jesienny, eko wiewiórki.

Kalendarz przypomniał nam, że 10 października obchodzimy ,,Dzień Drzewa’’. W świetlicy wyrosło drzewo jesienne oraz z kadrą pedagogiczną wychowawców świetlicy na czele z Panią DyrektorJ

14 października z okazji Dnia Edukacji Narodowej, Świetliczaki Osiemdziesiątki Dziewiątki pamiętali o życzeniach dla swoich Pań, które na co dzień witają ich uśmiechem, opiekują się nimi i zawsze sercem służą pomocą.

Prócz świetnej zabawy przy tworzeniu prac plastycznych, poświęciliśmy czas na omówienie sposobów rozwiązywania konfliktów oraz na emocje, które są stałą składową w naszym życiu. Każdy konflikt rozpoczyna się w momencie, gdy coś lub ktoś naruszy naszą przestrzeń prywatną. Pewne typy konfliktów są powszechne, poprzez identyfikację poszczególnych konfliktów, możemy rozpoznać ich zalążki zanim w pełni się rozwiną. Możliwe staje się wtedy podjęcie odpowiednich działań, umożliwiających zażegnanie konfliktu na wczesnym jego etapie. Na zajęciach ćwiczyliśmy oswajanie się z najczęściej występującymi sytuacjami konfliktowymi. Uczyliśmy się, że zrozumienie i docenienie konfliktu wymaga czasu, który jest niezbędny do nauki efektywnego rozwiązywania spornych sytuacji.

Emocje są kompanem w życiu każdego człowieka. Patrząc na czyjąś twarz, możemy zgadnąć, co czuje dana osoba. Wystarczy przeanalizować wygląd oczu, brwi i ust, aby powiedzieć, czy ktoś jest na przykład wesoły, czy smutny. Określanie emocji na podstawie mimiki twarzy dla większości ludzi jest dość łatwe. Jednak część osób ma z tym poważne problemy, toteż uczyliśmy się rozpoznawać na obrazkach emocji, uczuć, stanów oraz ich nazywania i samodzielnego rysowania elementów twarzy charakterystycznych dla danych uczuć.

Pod koniec października świetlica wypełniła się symbolami święta HALLOWEEN tj. dyniami z papierowych torebek, tiulu, duszkami, nietoperzami, pająkami itp.

Świetlica Osiemdziesiątki Dziewiątki zgłosiła się do innowacyjnego projektu pedagogicznego pt. ,,Świetlicowe pozdrowienia – wymiana pocztówkowa’’. Dostaliśmy już pierwszą kartę z pozdrowieniami ze świetlicy Szkoły Podstawowej nr 7 z Oddziałami Dwujęzycznymi z Nowego Sącza. Czekamy na kolejne pozdrowienia, my również ślemy w najdalsze zakamarki Polski!

Pogoda w październiku rozpieszczała nas co nie miara, więc postanowiliśmy korzystać ze słonecznej aury na terenach sportowych szkoły, uczestnicząc w grach zespołowych i sprawnościowych.

Znamy już wyniki świetlicowego konkursu plastycznego pt. „Wakacyjna kartka”:
I miejsce zajęła:
Paulina Łubińska 2c

II miejsce zajęli:
Aleksander Bryłkowski 2c
Vanessa Vergin 1c

III miejsce zajął:
Nikodem Tetzlaff 1c

Wyróżnienie otrzymali:
Filip Kaczmarczyk 1a
Jagoda Kolska 1a
Anna Stawska 1b
Jagoda Czajka 1b
Lena Wojciechowska 1b
Wiktor Krause 1b
Władysław Baszyński 1b
Leonard Bartoszak-Plewa 1c
Lena Szymańska 2b
Mateusz Kapica 2b
Julia Wiśniewska 2c
Maria Dankowska 2c
Michał Pasierbek 2c
Piotr Witulski 2c
Radomir Borowski 2c
Krystyna Baszyńska 3b

Gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie. Zapraszamy do wzięcia w kolejnych konkursach organizowanych przez naszą świetlicę.

WRZESIEŃ W ŚWIETLICY
Cieszymy się, że po wakacyjnej przerwie spotkaliśmy się razem w świetlicy, znów zrobiło się gwarno i zabawnie!
Wrzesień upłynął nam na integracji grupy świetlicowej oraz poznawaniu się. Było to niezwykle ważne, gdyż do Naszego grona Świetliczaków Osiemdziesiątki Dziewiątki dołączyły nowe dzieci.
Rozmawialiśmy o regulaminie świetlicy, świetlicowym ABC po to, aby czas spędzony w świetlicy mijał przyjemnie i bezpiecznie. Omawialiśmy zasady bezpiecznej drogi do szkoły, sposoby, które mogą sprawić, że pieszy na drodze staje się bezpieczniejszy, poznawaliśmy znaki drogowe, a wiedzę utrwalaliśmy w kolorowankach, krzyżówkach, rebusach.
Wszyscy staliśmy się małymi artystami, a nasze talenty odkrywaliśmy w licznych pracach plastycznych. Wspominaliśmy wakacyjne beztroskie chwile, które uwieczniliśmy na papierze zatytułowane ,,Podróże małe i duże’’.
Przyszła do nas Pani Jesień, która zainspirowała nas wieloma pomysłami. Wykorzystując swoją energię stworzyliśmy dynie, muchomory, liście, strachy na wróble oraz inne prace, które można zobaczyć w galerii.
Nasza grupa czynnie włączyła się w Międzynarodowy Dzień Kropki. Tworzyliśmy kreatywne kropki a także poznaliśmy historię tytułowej KROPKI.
Korzystając z wrześniowych promieni słonecznych, uroków kończącego się lata, sporo czasu przebywaliśmy na terenach sportowych szkoły, uczestnicząc w zabawach integracyjnych.
W świetlicy nie ma mowy o nudzie. Już ruszyliśmy z pierwszym świetlicowym konkursem plastycznym pt. ,,Wakacyjna kartka’’. Ogłoszenie wyników tuż, tuż, trzymamy kciuki 🙂

ROK SZKOLNY 2018/2019

GRUDZIEŃ W ŚWIETLICY
Nasza aktywność w grudniu, była związana ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia. Obchodziliśmy Mikołajki, pisaliśmy listy do Świętego i czekaliśmy na święta… Nadeszły.
Sale świetlicowe zamieniły się w krainę ozdób błyszczących. Z ogromną pasją i zaangażowaniem stroiliśmy choinki, dekorowaliśmy okna, wykonywaliśmy kolorowe łańcuchy, aniołki, śnieżynki, gazetki ścienne o tematyce świątecznej.
Wyczekując tych szczególnych chwil, wzięliśmy udział w kiermaszu świątecznym, zachęcaliśmy do kupowania bombek choinkowych, wykonanych przez naszych uczniów – świetliczaków biorących udział w szkolnym konkursie plastycznym pt. „Bombka choinkowa”. Nasza aktywność wyszła również poza mury Osiemdziesiątki Dziewiątki, uczennice klasy 3A Weronika Rudnicka i Inga Kaźmierczak wzięły udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym pt. „Najpiękniejsza ozdoba bożonarodzeniowa”, zorganizowanym przez SP 17 w Sosnowcu. Pod okiem wychowawców wykonały ekologiczną choinkę ze słomek oraz wieniec adwentowy z papierowego talerzyka i kolorowych papierowych pasków.
Grudniowe zajęcia wzbogacały wiadomości na temat tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia w Polsce oraz rozumienie potrzeby pielęgnowania zwyczajów świątecznych. Przeglądając świetlicową biblioteczkę, dzieci wybierały opowiadania na temat bożonarodzeniowych chwil i przeżyć.
Wszystkim naszym działaniom towarzyszył wyjątkowy nastrój, blask światełek oraz śpiew kolęd.

STYCZEŃ W ŚWIETLICY
Styczeń w świetlicy był krótki…już 14 stycznia udaliśmy się na dwutygodniowe ferie zimowe. Na zajęciach rozmawialiśmy o zasadach bezpieczeństwa podczas wypoczynku zimowego. Przypomnieliśmy numery telefonów alarmowych potrzebnych w sytuacjach zagrożenia. Szukaliśmy pomysłów na atrakcyjne wykorzystanie czasu wolnego.
Karnawał trwa… poznaliśmy zwyczaje karnawałowe w Polsce i na świecie. Projektowaliśmy maski karnawałowe, każda była inna i niepowtarzalna. Technika i materiał wykonania był dowolny, jednak najlepiej sprawdził się brokat, któż nie lubi błyszczeć na balu? Przystrajaliśmy sale w elementy karnawałowe w radosnych nastrojach zabawy i śpiewu.
Po powrocie do szkoły z zimowych ferii, rozkręciliśmy machinę robótek plastycznych. Wykonaliśmy pingwiny z butelek plastikowych, karmniki dla ptaków z patyczków lekarskich, dyscypliny zimowe z figur geometrycznych, oraz inne ciekawe prace, które zostały uwiecznione w galerii 🙂 .

LUTY W ŚWIETLICY
Na początku miesiąca, my „POZNAŃSKIE PYRY”, rozmawialiśmy o naszym mieście Poznaniu. Oglądaliśmy ilustracje i pocztówki przedstawiające najważniejsze zabytki miasta m.in. Ratusz, poznańskie koziołki, Teatr Wielki, Plac Mickiewicza, Ostrów Tumski, katedrę poznańską. Czytaliśmy legendy m.in. „O koziołkach z poznańskiego ratusza”, „O powstaniu Poznania”, „O ratuszowym hejnale”. Rozwiązywaliśmy zagadki oraz quizy z gwarą poznańską (pyry, skiba, drzuzgawka, bimba, bana, kejter). Poznaliśmy charakterystyczne potrawy i ich nazwy związane z naszym regionem jak: pyry z gzikiem, ślepe ryby, szneka z glancem, rogale świętomarcińskie.

14 lutego w DNIU ŚWIĘTEGO WALENTEGO Osiemdziesiątkę Dziewiątkę trafiła strzała amora… Uruchomiliśmy świetlicową pocztę walentynkową, do której każdy mógł wrzucić kartkę z miłymi słowami dla kogoś kogo lubi. Nasi listonosze dołożyli wszelkich starań, by każda walentynka znalazła swojego adresata.
Miłośnicy miałczących sierściuchów wiedzą, że 17 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Kota, a już dziesięć dni później Dzień Niedźwiedzia Polarnego. Z tej okazji w naszej świetlicowej pracowni plastycznej, wykonaliśmy kociambry oraz niedźwiadki przy zastosowaniu różnych technik oraz materiałów.
W świetlicy nie zabrakło miejsca na zajęcia poświęcone prawom człowieka i tolerancji, uświadamiające czym są uprzedzenia oraz dyskryminacja. Sekwencja towarzysząca tym zajęciom to „WSZYSCY JESTEŚMY TACY SAMI, CHOĆ KAŻDY Z NAS JEST INNY”.

Dotarły do nas wyniki z ogólnopolskiego konkursu plastycznego pt. ,,Najpiękniejsza ozdoba bożonarodzeniowa’’, zorganizowanego przez SP 17 w Sosnowcu, w którym udział wzięły nasze świetliczaki. Choć nagrody nie udało się zdobyć, to gratulujemy dziewczynkom odwagi i chęci reprezentowania naszej Osiemdziesiątki Dziewiątki na arenie krajowej.

MARZEC W ŚWIETLICY
Spragnieni kolorów i ciepłych promyków słońca Świetliczaki Osiemdziesiątki Dziewiątki już z końcem lutego szukały pierwszych zwiastunów wiosny w świetlicy i odkryły, że… przyleciały bociany, zakwitły przebiśniegi, hiacynty a drzewa wypuściły pąki…
Dzięki sprzyjającej pogodzie, podczas aktywnego spędzenia czasu na terenach sportowych szkoły, nie tylko uczestniczyliśmy w grach zespołowych, ale także przyglądaliśmy się przyrodzie budzącej się ze snu zimowego.
8 marca obchodziliśmy DZIEŃ KOBIET. Z tej okazji chłopcy wykonali tulipany techniką origami dla swoich Mam, Babć, Koleżanek i Pań :). Czas upłynął nam wesoło, było dużo śmiechu i dobrej zabawy.
21 marca wiosna oficjalnie zapukała do świetlicy. Sale przybrały wiosennych barw, dzięki pracom plastycznym Świetliczaków, a motyle i ptaki na dobre postanowiły z nami zostać.
Ostatni tydzień marca upłynął nam pod hasłem „Komputer – przyjaciel czy wróg?”. Na zajęciach rozmawialiśmy jak należy bezpiecznie surfować po Internecie, by nie paść jego ofiarą, a także poznaliśmy zasady kultury obowiązujące w Internecie – netykietę.
Lubimy mierzyć się z najlepszymi i tak po raz kolejny wzięliśmy udział ogólnopolskich konkursach plastycznych. Wojciech Szymczak uczeń klasy 4B, reprezentować nas będzie w konkursie pt. „Mój ulubiony polski piłkarz”, a Zofia Jędrzejczak i Ewelina Sawińska uczennice klasy 3A w konkursie pt. „Moje ulubione zwierzę”. Trzymamy kciuki za naszych reprezentantów.

KWIECIEŃ W ŚWIETLICY
W wiosennych nastrojach, w towarzystwie zawitanych do świetlicy jaskółek… ruszyliśmy na poszukiwania zająca. Z okazji Świąt Wielkiej Nocy, wykonaliśmy kartki wielkanocne przy użyciu rolek papierowych, kreatywne pisanki, kicaje z papieru, bazie kolorowe z pomponów, koszyczki z tektury falistej. Dzieliliśmy się opowieściami o tradycjach i zwyczajach wielkanocnych w naszych domach.

Odkrywaliśmy piękno wiosny w muzyce, poprzez słuchanie utworów wiosennych (A. Vivaldi „Wiosna”, Skaldowie „Wiosna”, J. Połomski „Kiedy znów zakwitną białe bzy” itp.). Ciepłe promyki słonka, odwiedziły szkolny ogród Osiemdziesiątki Dziewiątki, sprawiając, że przestrzeń wokół szkoły stała się oazą wiosennego powiewu. Ukwiecony roślinami ogród jest radością dla naszych oczu oraz przytulnym i przyjemnym miejscem, gdzie można cieszyć się pięknym widokiem kolorowej roślinności.

Szukaliśmy przykładów jak zostać przyjacielem Ziemi. Uczyliśmy się podejmowania świadomych działań, by ograniczyć ilość śmieci, a także właściwie je segregować. Wzbogacaliśmy słownictwo o treści ekologicznej.

W naszej świetlicy jest zawsze gwarno… na zajęciach rozmawialiśmy o hałasie, jako szkodliwym czynniku, który niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie. Stworzyliśmy receptę wg której wiemy, że należy dbać o zmysł słuchu poprzez unikanie hałasu i samemu nie stawanie się jego źródłem.

Pomysłowość plastyczna i fantazja Świetliczaków Osiemdziesiątki Dziewiątki nie zna granic…zapraszamy do galerii 🙂

MAJ W ŚWIETLICY
Wiosna odsłoniła w pełni swoje kolory, zapachy kwitnących kwiatów i małe bzyczące przyjaciółki pszczółki. Pestki dyni, pieprz, bibuła, płatki kosmetyczne, słomki posłużyły nam do wykonania m.in. słoneczników, konwalii, tulipanów, lilii, niezapominajek i dmuchawców.
Na zajęciach rozmawialiśmy o swoich zainteresowaniach. Świetliczaki Osiemdziesiątki Dziewiątki tworzą team m.in. sportowców, muzyków, moli książkowych, melomanów, plastyków. Lista jest bardzo długa i ciekawa, tak jak hobby naszych uczniów.
Z okazji Dnia Matki przygotowaliśmy niespodziankę dla MAM w postaci kartek okolicznościowych i kwiatów. Uczyliśmy się poprawnie redagować życzenia.
Pogoda rozpieszczała nas w maju, toteż aktywnie korzystaliśmy z aury na świeżym powietrzu.
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Gierałtowicach ogłosił wyniki ogólnopolskiego konkursu plastycznego dla wychowanków świetlic szkolnych pt. Moje ulubione zwierzę’’, w którym udział wzięły uczennice klasy 3A Zofia Jędrzejczak i Ewelina Sawińska. Dziewczynkom nie udało się zdobyć podium, lecz ogromne gratulacje i podziękowania za udział w konkursie 🙂

CZERWIEC W ŚWIETLICY
Czerwiec w świetlicy był czasem podsumowania całorocznej pracy Świetliczaków Osiemdziesiątki Dziewiątki. Zanim udaliśmy się na zasłużony wypoczynek, omówiliśmy zasady bezpieczeństwa w czasie letniego wypoczynku, przypomnieliśmy sobie numery alarmowe, zasady udzielania i wzywania pierwszej pomocy a także jak należy chronić organizm w upalne dni. Celem tych zajęć, było także uświadomienie Świetliczakom zachowania ostrożności w kontaktach z osobami obcymi; nie oddalania się z nimi, nie przyjmowania prezentów oraz natychmiastowe poinformowanie rodziców o zaistniałej sytuacji.
Na zajęciach plastycznych wykonaliśmy łódki z plastikowych pojemników po odświeżaczach powietrza, kwiatki z muffinkowych foremek i patyczków lekarskich, rysowaliśmy wymarzone wakacje.
Ufff jak gorąco… taki był czerwiec, słoneczny i upalny. W towarzystwie promieni słonecznych czerpaliśmy radość z pobytu na boiskach sportowych szkoły i placu zabaw. Poprzez rozmaite gry i zabawy sportowe na świeżym powietrzu takie jak: warcaby, chińczyk, piłka nożna, piłka siatkowa, koszykówka, ćwiczenia sprawnościowe i zręcznościowe na przyrządach gimnastycznych, Świetliczaki aktywnie spęczali czas przed i po lekcjach.
Ostatnie dni mijającego roku szkolnego wykorzystaliśmy na uporządkowanie sal świetlicowych. Temperowaliśmy i segregowaliśmy kredki. Sprawdzaliśmy kompletność gier edukacyjnych, klocków i puzzli a nasz kącik czytelniczy stał się również estetycznym miejscem do którego zawitamy za dwa miesiące.
Drogi Świetliczaku…życzymy wielu fantastycznych, bezpiecznych przygód wakacyjnych i do zobaczenia we wrześniu!

Wychowawcy:
Katarzyna Bykowska – klasy:
Agnieszka Kubaczyk – klasy:
Agnieszka Lesicka – klasy:
Katarzyna Megger – klasy:
Anita Orzechowska – klasy:
Anita Socha – klasy:
Weronika Stachecka – klasy: