Konkurs Warcabowy

Szkoła Podstawowa nr 89 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Poznaniu

Cele konkursu:
Popularyzacja gry w warcaby wśród uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej
Rozwój umiejętności logicznego myślenia oraz strategii u dzieci
Integracja społeczności szkolnej poprzez wspólną zabawę
Kształtowanie Umiejętności Koncentracji
Rozwijanie Umiejętności Matematycznych

Uczestnicy:
Uczniowie klas 1-3

Zasady konkursu:
– granie na ciemnych polach planszy do warcabów
– białe pionki rozpoczynają grę
– celem jest zbicie wszystkich pionków przeciwnika
– piony poruszają się do przodu tylko o jedno pole po przekątnej
– zbicie odbywa się po przekątnej przeskakując przez pionek przeciwnika na puste pole
– podczas jednego ruchu tym samym pionkiem można zbić więcej niż jeden pion
– po dojściu pionu do ostatniego rzędu na planszy do warcabów po stronie przeciwnika staje się on damką
– damkom przysługuje możliwość poruszania o dowolną liczbę pól po przekątnej
– pionki mają możliwość bić zarówno do przodu, jak i do tyłu
– damka może zakończyć swój ruch na dowolnym wolnym polu, nawet jeśli jest ono najbardziej odległe
– gra kończy się remisem, gdy żaden z graczy nie może zbić pionu przeciwnika
– jeśli obaj gracze wykonają po 15 ruchów damkami, nie zmniejszając przy tym liczby pionów na planszy, następuje remis
– nie przechodzi do kolejnego etapu osoba, która odpadnie po jednej rozegranej grze.

Forma Konkursu:
Konkurs będzie przeprowadzany w formie turnieju, w którym uczestnicy będą rywalizować w parach.
Zestawienie Grup: Uczniowie zostaną podzieleni na pary na podstawie losowania.

Zasady Gry:
Gra będzie prowadzona zgodnie z podstawowymi zasadami gry w warcaby..
System Punktacji: Punkty zostaną przyznane za każde wygrane spotkanie. W przypadku remisu, każda z drużyn otrzyma połowę punktów.
Etapy Konkursu: Konkurs będzie składał się z rund eliminacyjnych, półfinałowych i finałowych. Zwycięzcy rund eliminacyjnych awansują do finału.

Termin i miejsce konkursu:
Zgłoszenie chęci wzięcia udziału w konkursie odbywa się poprzez wysłanie wiadomości Librus do Pani Aleksandry Paluch do dnia 05.03.2024 r.
Miejsce: sala świetlicowa lub stołówka szkolna, wskazana uczniom, którzy zgłosili chęć udziału w konkursie.
Termin rundy pierwszej dla wszystkich zgłoszonych uczestników: 06.03.2024 r., godzina konkursu zostanie wskazana po zgłoszeniu się wszystkich uczestników.
Termin rundy drugiej zostanie wskazany po przeprowadzeniu rundy pierwszej.
Termin rundy finałowej uczestników, którzy przeszli do drugiego etapu planowany jest na dzień 13.03.2024 r.
Informacja o wynikach konkursu zostanie opublikowana 14 Marca 2024 r. na stronie internetowej szkoły w zakładce „Konkursy” i w ogłoszeniach na platformie LIBRUS.

Nagrody:
Dyplomy i nagrody rzeczowe otrzymają uczniowie, którzy zajęli miejsca I-III.
Komisja konkursowa zastrzega sobie możliwość przyznania wyróżnień.

Komisja konkursowa:
Aleksandra Paluch