Konkurs dla uczniów klas V szkół podstawowych na komiks pt.: „Palić, nie palić – oto jest pytanie?”

Organizator konkursu:
Szkoła Podstawowa nr 89 im. K. K. Baczyńskiego w Poznaniu

Inicjator konkursu:
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu, Oddział Higieny Dzieci, Młodzieży i Promocji Zdrowia. Partnerami konkursu są Kuratorium Oświaty w Poznaniu i Wielkopolskie Centrum Onkologii.

Cele konkursu:
– propagowanie zdrowego stylu życia wolnego od palenia tytoniu i inhalowania e-papierosów,
– promowanie niepalenia i nieużywania e-papierosów szczególnie w środowisku młodzieży szkolnej.

Uczestnicy:
Uczniowie klas 5

Zasady konkursu:
– Przedmiotem konkursu jest wykonanie komiksu* nt. palenia tytoniu, używania e-papierosów i innych wyrobów tytoniowych. Komiks ma przedstawiać historię, dotyczącą przyczyn sięgania przez młodzież po papierosy, e-papierosy lub inne wyroby tytoniowe oraz wskazującą na powody,
dla których nie warto z nich korzystać. Praca ma zachęcać do życia wolnego od palenia papierosów i inhalowania e-papierosów, pokazywać wartość życia wolnego od nałogów, może uwzględniać zachowania asertywne.
– format komiksu A-5, plansze mogą mieć wyłącznie format pionowy, powinny być wykonane na sztywnym papierze, min. 2 okienka na stronę, min. 4 strony,
– wypowiedzi bohaterów mogą mieć charakter humorystyczny, bohaterowie komiksów wypowiadają się krótko i zwięźle,
– wypowiedzi mają być umieszczone w tzw. „dymkach” lub jako komentarz pisany ciągłym tekstem
w ramkach lub luźno na stronie,
– praca może składać się z jednej lub kilku zamkniętych historii,
– technika wykonania prac: rysunek, malarstwo, grafika z uwzględnieniem samodzielnie wykonanej grafiki komputerowej (bez użycia gotowych komponentów), czarno-białe lub kolorowe,
– komiks nie może zawierać w treści rysunków, napisów obrażających inne osoby,
– z etapu szkolnego do etapu powiatowego przechodzi praca laureata I miejsca
– napisy powinny być wykonane w języku polskim
Praca nie może reklamować produktów lub producentów, w szczególności nie może zawierać nazw handlowych produktów, leków, nazw i logotypów firm farmaceutycznych oraz ich produktów.
*Komiks – historia obrazkowa z zastosowaniem kadrów oraz charakterystycznych dymków, zawierających wewnątrz tekst. Kadry zazwyczaj są zaopatrzone w komentarz narratora.

Kryteria oceniania prac:
– zgodność pracy z regulaminem i tematyką konkursu,
– pomysłowość, kreatywność, wykonanie, estetyka,
– wartość merytoryczna.

Termin konkursu:
Konkurs składa się z 3 etapów: szkolnego, powiatowego i wojewódzkiego.
– Etap szkolny 6.03.2024 r.- 28.03.2024 r.
– Etap powiatowy 2.04.2024 r.- 26.04.2024 r.
– Etap wojewódzki 4.05.2024 r.- 26.05.2024 r.
– Posiedzenie Wojewódzkiej Komisji Konkursowej 10.05.2024 r.
– Finał Konkursu do 7.06.2024 r.

Nagrody:
– dyplomy dla uczestników etapu szkolnego (miejsca 1-3),
– nagrody rzeczowe dla laureatów etapu wojewódzkiego.

Postanowienia końcowe:
Przystąpienie do konkursu jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na wykorzystanie swoich prac przez organizatora konkursu do działań profilaktycznych i przetwarzania danych osobowych.

Komisja konkursowa:
Agnieszka Kubaczyk
Michał Frątczak
Izabela Jokiel-Misiak

Koordynator konkursu:
Izabela Jokiel-Misiak

Załączniki:
Regulamin konkursu Palić, nie palić – oto jest pytanie 2024
Karta zgłoszenia na etap powiatowy
Zgoda opiekuna