Świetlica szkolna

Świetlica szkolna czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 6.30-17.00.
Do świetlicy można zapisywać dzieci uczęszczające do klas I-III. W uzasadnionych sytuacjach zapisywane są również dzieci ze starszych klas.
Dysponujemy 6 salami świetlicowymi, wszystkie wyposażone są w stoliki i krzesła dostosowane do wzrostu dzieci, wykładzinę dywanową. Sale zostały podzielone na dwie strefy: salę zabaw i strefę dydaktyczną. Do dyspozycji uczniów jest kącik czytelniczy, gry i zabawki edukacyjne, klocki konstrukcyjne. Propagujemy zdrowy tryb życia, poprzez korzystanie z bazy sportowej szkoły, placu zabaw i boisk szkolnych.
Na ścianach wiszą tablice dekoracyjne z gazetkami tematycznymi i informacyjnymi oraz prace naszych świetliczaków.
Nasza świetlica jest kreatywną przestrzenią, inspirującą do poszukiwań talentów i zainteresowań.

GRUDZIEŃ W ŚWIETLICY
Nasza aktywność w grudniu, była związana ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia. Obchodziliśmy Mikołajki, pisaliśmy listy do Świętego i czekaliśmy na święta… Nadeszły.
Sale świetlicowe zamieniły się w krainę ozdób błyszczących. Z ogromną pasją i zaangażowaniem stroiliśmy choinki, dekorowaliśmy okna, wykonywaliśmy kolorowe łańcuchy, aniołki, śnieżynki, gazetki ścienne o tematyce świątecznej.
Wyczekując tych szczególnych chwil, wzięliśmy udział w kiermaszu świątecznym, zachęcaliśmy do kupowania bombek choinkowych, wykonanych przez naszych uczniów – świetliczaków biorących udział w szkolnym konkursie plastycznym pt. „Bombka choinkowa”. Nasza aktywność wyszła również poza mury Osiemdziesiątki Dziewiątki, uczennice klasy 3A Weronika Rudnicka i Inga Kaźmierczak wzięły udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym pt. „Najpiękniejsza ozdoba bożonarodzeniowa”, zorganizowanym przez SP 17 w Sosnowcu. Pod okiem wychowawców wykonały ekologiczną choinkę ze słomek oraz wieniec adwentowy z papierowego talerzyka i kolorowych papierowych pasków.
Grudniowe zajęcia wzbogacały wiadomości na temat tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia w Polsce oraz rozumienie potrzeby pielęgnowania zwyczajów świątecznych. Przeglądając świetlicową biblioteczkę, dzieci wybierały opowiadania na temat bożonarodzeniowych chwil i przeżyć.
Wszystkim naszym działaniom towarzyszył wyjątkowy nastrój, blask światełek oraz śpiew kolęd.

STYCZEŃ W ŚWIETLICY
Styczeń w świetlicy był krótki…już 14 stycznia udaliśmy się na dwutygodniowe ferie zimowe. Na zajęciach rozmawialiśmy o zasadach bezpieczeństwa podczas wypoczynku zimowego. Przypomnieliśmy numery telefonów alarmowych potrzebnych w sytuacjach zagrożenia. Szukaliśmy pomysłów na atrakcyjne wykorzystanie czasu wolnego.
Karnawał trwa… poznaliśmy zwyczaje karnawałowe w Polsce i na świecie. Projektowaliśmy maski karnawałowe, każda była inna i niepowtarzalna. Technika i materiał wykonania był dowolny, jednak najlepiej sprawdził się brokat, któż nie lubi błyszczeć na balu? Przystrajaliśmy sale w elementy karnawałowe w radosnych nastrojach zabawy i śpiewu.
Po powrocie do szkoły z zimowych ferii, rozkręciliśmy machinę robótek plastycznych. Wykonaliśmy pingwiny z butelek plastikowych, karmniki dla ptaków z patyczków lekarskich, dyscypliny zimowe z figur geometrycznych, oraz inne ciekawe prace, które zostały uwiecznione w galerii 🙂 .

LUTY W ŚWIETLICY
Na początku miesiąca, my „POZNAŃSKIE PYRY”, rozmawialiśmy o naszym mieście Poznaniu. Oglądaliśmy ilustracje i pocztówki przedstawiające najważniejsze zabytki miasta m.in. Ratusz, poznańskie koziołki, Teatr Wielki, Plac Mickiewicza, Ostrów Tumski, katedrę poznańską. Czytaliśmy legendy m.in. „O koziołkach z poznańskiego ratusza”, „O powstaniu Poznania”, „O ratuszowym hejnale”. Rozwiązywaliśmy zagadki oraz quizy z gwarą poznańską (pyry, skiba, drzuzgawka, bimba, bana, kejter). Poznaliśmy charakterystyczne potrawy i ich nazwy związane z naszym regionem jak: pyry z gzikiem, ślepe ryby, szneka z glancem, rogale świętomarcińskie.


14 lutego w DNIU ŚWIĘTEGO WALENTEGO Osiemdziesiątkę Dziewiątkę trafiła strzała amora… Uruchomiliśmy świetlicową pocztę walentynkową, do której każdy mógł wrzucić kartkę z miłymi słowami dla kogoś kogo lubi. Nasi listonosze dołożyli wszelkich starań, by każda walentynka znalazła swojego adresata.
Miłośnicy miałczących sierściuchów wiedzą, że 17 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Kota, a już dziesięć dni później Dzień Niedźwiedzia Polarnego. Z tej okazji w naszej świetlicowej pracowni plastycznej, wykonaliśmy kociambry oraz niedźwiadki przy zastosowaniu różnych technik oraz materiałów.
W świetlicy nie zabrakło miejsca na zajęcia poświęcone prawom człowieka i tolerancji, uświadamiające czym są uprzedzenia oraz dyskryminacja. Sekwencja towarzysząca tym zajęciom to „WSZYSCY JESTEŚMY TACY SAMI, CHOĆ KAŻDY Z NAS JEST INNY”.

Dotarły do nas wyniki z ogólnopolskiego konkursu plastycznego pt. ,,Najpiękniejsza ozdoba bożonarodzeniowa’’, zorganizowanego przez SP 17 w Sosnowcu, w którym udział wzięły nasze świetliczaki. Choć nagrody nie udało się zdobyć, to gratulujemy dziewczynkom odwagi i chęci reprezentowania naszej Osiemdziesiątki Dziewiątki na arenie krajowej.

MARZEC W ŚWIETLICY
Spragnieni kolorów i ciepłych promyków słońca Świetliczaki Osiemdziesiątki Dziewiątki już z końcem lutego szukały pierwszych zwiastunów wiosny w świetlicy i odkryły, że… przyleciały bociany, zakwitły przebiśniegi, hiacynty a drzewa wypuściły pąki…
Dzięki sprzyjającej pogodzie, podczas aktywnego spędzenia czasu na terenach sportowych szkoły, nie tylko uczestniczyliśmy w grach zespołowych, ale także przyglądaliśmy się przyrodzie budzącej się ze snu zimowego.
8 marca obchodziliśmy DZIEŃ KOBIET. Z tej okazji chłopcy wykonali tulipany techniką origami dla swoich Mam, Babć, Koleżanek i Pań :). Czas upłynął nam wesoło, było dużo śmiechu i dobrej zabawy.
21 marca wiosna oficjalnie zapukała do świetlicy. Sale przybrały wiosennych barw, dzięki pracom plastycznym Świetliczaków, a motyle i ptaki na dobre postanowiły z nami zostać.
Ostatni tydzień marca upłynął nam pod hasłem „Komputer – przyjaciel czy wróg?”. Na zajęciach rozmawialiśmy jak należy bezpiecznie surfować po Internecie, by nie paść jego ofiarą, a także poznaliśmy zasady kultury obowiązujące w Internecie – netykietę.
Lubimy mierzyć się z najlepszymi i tak po raz kolejny wzięliśmy udział ogólnopolskich konkursach plastycznych. Wojciech Szymczak uczeń klasy 4B, reprezentować nas będzie w konkursie pt. „Mój ulubiony polski piłkarz”, a Zofia Jędrzejczak i Ewelina Sawińska uczennice klasy 3A w konkursie pt. „Moje ulubione zwierzę”. Trzymamy kciuki za naszych reprezentantów.

KWIECIEŃ W ŚWIETLICY
W wiosennych nastrojach, w towarzystwie zawitanych do świetlicy jaskółek… ruszyliśmy na poszukiwania zająca. Z okazji Świąt Wielkiej Nocy, wykonaliśmy kartki wielkanocne przy użyciu rolek papierowych, kreatywne pisanki, kicaje z papieru, bazie kolorowe z pomponów, koszyczki z tektury falistej. Dzieliliśmy się opowieściami o tradycjach i zwyczajach wielkanocnych w naszych domach.

Odkrywaliśmy piękno wiosny w muzyce, poprzez słuchanie utworów wiosennych (A. Vivaldi „Wiosna”, Skaldowie „Wiosna”, J. Połomski „Kiedy znów zakwitną białe bzy” itp.). Ciepłe promyki słonka, odwiedziły szkolny ogród Osiemdziesiątki Dziewiątki, sprawiając, że przestrzeń wokół szkoły stała się oazą wiosennego powiewu. Ukwiecony roślinami ogród jest radością dla naszych oczu oraz przytulnym i przyjemnym miejscem, gdzie można cieszyć się pięknym widokiem kolorowej roślinności.

Szukaliśmy przykładów jak zostać przyjacielem Ziemi. Uczyliśmy się podejmowania świadomych działań, by ograniczyć ilość śmieci, a także właściwie je segregować. Wzbogacaliśmy słownictwo o treści ekologicznej.

W naszej świetlicy jest zawsze gwarno… na zajęciach rozmawialiśmy o hałasie, jako szkodliwym czynniku, który niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie. Stworzyliśmy receptę wg której wiemy, że należy dbać o zmysł słuchu poprzez unikanie hałasu i samemu nie stawanie się jego źródłem.

Pomysłowość plastyczna i fantazja Świetliczaków Osiemdziesiątki Dziewiątki nie zna granic…zapraszamy do galerii 🙂

MAJ W ŚWIETLICY
Wiosna odsłoniła w pełni swoje kolory, zapachy kwitnących kwiatów i małe bzyczące przyjaciółki pszczółki. Pestki dyni, pieprz, bibuła, płatki kosmetyczne, słomki posłużyły nam do wykonania m.in. słoneczników, konwalii, tulipanów, lilii, niezapominajek i dmuchawców.
Na zajęciach rozmawialiśmy o swoich zainteresowaniach. Świetliczaki Osiemdziesiątki Dziewiątki tworzą team m.in. sportowców, muzyków, moli książkowych, melomanów, plastyków. Lista jest bardzo długa i ciekawa, tak jak hobby naszych uczniów.
Z okazji Dnia Matki przygotowaliśmy niespodziankę dla MAM w postaci kartek okolicznościowych i kwiatów. Uczyliśmy się poprawnie redagować życzenia.
Pogoda rozpieszczała nas w maju, toteż aktywnie korzystaliśmy z aury na świeżym powietrzu.
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Gierałtowicach ogłosił wyniki ogólnopolskiego konkursu plastycznego dla wychowanków świetlic szkolnych pt. Moje ulubione zwierzę’’, w którym udział wzięły uczennice klasy 3A Zofia Jędrzejczak i Ewelina Sawińska. Dziewczynkom nie udało się zdobyć podium, lecz ogromne gratulacje i podziękowania za udział w konkursie 🙂

CZERWIEC W ŚWIETLICY
Czerwiec w świetlicy był czasem podsumowania całorocznej pracy Świetliczaków Osiemdziesiątki Dziewiątki. Zanim udaliśmy się na zasłużony wypoczynek, omówiliśmy zasady bezpieczeństwa w czasie letniego wypoczynku, przypomnieliśmy sobie numery alarmowe, zasady udzielania i wzywania pierwszej pomocy a także jak należy chronić organizm w upalne dni. Celem tych zajęć, było także uświadomienie Świetliczakom zachowania ostrożności w kontaktach z osobami obcymi; nie oddalania się z nimi, nie przyjmowania prezentów oraz natychmiastowe poinformowanie rodziców o zaistniałej sytuacji.
Na zajęciach plastycznych wykonaliśmy łódki z plastikowych pojemników po odświeżaczach powietrza, kwiatki z muffinkowych foremek i patyczków lekarskich, rysowaliśmy wymarzone wakacje.
Ufff jak gorąco… taki był czerwiec, słoneczny i upalny. W towarzystwie promieni słonecznych czerpaliśmy radość z pobytu na boiskach sportowych szkoły i placu zabaw. Poprzez rozmaite gry i zabawy sportowe na świeżym powietrzu takie jak: warcaby, chińczyk, piłka nożna, piłka siatkowa, koszykówka, ćwiczenia sprawnościowe i zręcznościowe na przyrządach gimnastycznych, Świetliczaki aktywnie spęczali czas przed i po lekcjach.
Ostatnie dni mijającego roku szkolnego wykorzystaliśmy na uporządkowanie sal świetlicowych. Temperowaliśmy i segregowaliśmy kredki. Sprawdzaliśmy kompletność gier edukacyjnych, klocków i puzzli a nasz kącik czytelniczy stał się również estetycznym miejscem do którego zawitamy za dwa miesiące.
Drogi Świetliczaku…życzymy wielu fantastycznych, bezpiecznych przygód wakacyjnych i do zobaczenia we wrześniu!

Wychowawcy:
Katarzyna Megger – klasy: 1a, 1b, 1c, 2c, klasy 4
Agnieszka Lesicka – klasy: 2a, 2b
Sylwia Wiśniewska – klasy: 1a, 1b, 1c, 2c
Anita Orzechowska – klasy: 2a, 2b
Anita Socha – klasy: 3a, 3b
Monika Kosiedowska – klasy 1a, 1b, 1c, 2c
Halina Chojnowska Studzińska – klasy 1a, 1b, 1c, 2c