Świetlica szkolna czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 6.30-17.00.
Do świetlicy można zapisywać dzieci uczęszczające do klas I-III. W uzasadnionych sytuacjach zapisywane są również dzieci ze starszych klas.
Dysponujemy 6 salami świetlicowymi, wszystkie wyposażone są w stoliki i krzesła dostosowane do wzrostu dzieci, wykładzinę dywanową. Sale zostały podzielone na dwie strefy: salę zabaw i strefę dydaktyczną. Do dyspozycji uczniów jest kącik czytelniczy, gry i zabawki edukacyjne, klocki konstrukcyjne. Propagujemy zdrowy tryb życia, poprzez korzystanie z bazy sportowej szkoły, placu zabaw i boisk szkolnych.
Na ścianach wiszą tablice dekoracyjne z gazetkami tematycznymi i informacyjnymi oraz prace naszych świetliczaków.
Nasza świetlica jest kreatywną przestrzenią, inspirującą do poszukiwań talentów i zainteresowań.

GRUDZIEŃ W ŚWIETLICY
Nasza aktywność w grudniu, była związana ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia. Obchodziliśmy Mikołajki, pisaliśmy listy do Świętego i czekaliśmy na święta… Nadeszły.
Sale świetlicowe zamieniły się w krainę ozdób błyszczących. Z ogromną pasją i zaangażowaniem stroiliśmy choinki, dekorowaliśmy okna, wykonywaliśmy kolorowe łańcuchy, aniołki, śnieżynki, gazetki ścienne o tematyce świątecznej.
Wyczekując tych szczególnych chwil, wzięliśmy udział w kiermaszu świątecznym, zachęcaliśmy do kupowania bombek choinkowych, wykonanych przez naszych uczniów – świetliczaków biorących udział w szkolnym konkursie plastycznym pt. „Bombka choinkowa”. Nasza aktywność wyszła również poza mury Osiemdziesiątki Dziewiątki, uczennice klasy 3A Weronika Rudnicka i Inga Kaźmierczak wzięły udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym pt. „Najpiękniejsza ozdoba bożonarodzeniowa”, zorganizowanym przez SP 17 w Sosnowcu. Pod okiem wychowawców wykonały ekologiczną choinkę ze słomek oraz wieniec adwentowy z papierowego talerzyka i kolorowych papierowych pasków.
Grudniowe zajęcia wzbogacały wiadomości na temat tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia w Polsce oraz rozumienie potrzeby pielęgnowania zwyczajów świątecznych. Przeglądając świetlicową biblioteczkę, dzieci wybierały opowiadania na temat bożonarodzeniowych chwil i przeżyć.
Wszystkim naszym działaniom towarzyszył wyjątkowy nastrój, blask światełek oraz śpiew kolęd.

STYCZEŃ W ŚWIETLICY
Styczeń w świetlicy był krótki…już 14 stycznia udaliśmy się na dwutygodniowe ferie zimowe. Na zajęciach rozmawialiśmy o zasadach bezpieczeństwa podczas wypoczynku zimowego. Przypomnieliśmy numery telefonów alarmowych potrzebnych w sytuacjach zagrożenia. Szukaliśmy pomysłów na atrakcyjne wykorzystanie czasu wolnego.
Karnawał trwa… poznaliśmy zwyczaje karnawałowe w Polsce i na świecie. Projektowaliśmy maski karnawałowe, każda była inna i niepowtarzalna. Technika i materiał wykonania był dowolny, jednak najlepiej sprawdził się brokat, któż nie lubi błyszczeć na balu? Przystrajaliśmy sale w elementy karnawałowe w radosnych nastrojach zabawy i śpiewu.
Po powrocie do szkoły z zimowych ferii, rozkręciliśmy machinę robótek plastycznych. Wykonaliśmy pingwiny z butelek plastikowych, karmniki dla ptaków z patyczków lekarskich, dyscypliny zimowe z figur geometrycznych, oraz inne ciekawe prace, które zostały uwiecznione w galerii 🙂 .

LUTY W ŚWIETLICY
Na początku miesiąca, my „POZNAŃSKIE PYRY”, rozmawialiśmy o naszym mieście Poznaniu. Oglądaliśmy ilustracje i pocztówki przedstawiające najważniejsze zabytki miasta m.in. Ratusz, poznańskie koziołki, Teatr Wielki, Plac Mickiewicza, Ostrów Tumski, katedrę poznańską. Czytaliśmy legendy m.in. „O koziołkach z poznańskiego ratusza”, „O powstaniu Poznania”, „O ratuszowym hejnale”. Rozwiązywaliśmy zagadki oraz quizy z gwarą poznańską (pyry, skiba, drzuzgawka, bimba, bana, kejter). Poznaliśmy charakterystyczne potrawy i ich nazwy związane z naszym regionem jak: pyry z gzikiem, ślepe ryby, szneka z glancem, rogale świętomarcińskie.

14 lutego w DNIU ŚWIĘTEGO WALENTEGO Osiemdziesiątkę Dziewiątkę trafiła strzała amora… Uruchomiliśmy świetlicową pocztę walentynkową, do której każdy mógł wrzucić kartkę z miłymi słowami dla kogoś kogo lubi. Nasi listonosze dołożyli wszelkich starań, by każda walentynka znalazła swojego adresata.
Miłośnicy miałczących sierściuchów wiedzą, że 17 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Kota, a już dziesięć dni później Dzień Niedźwiedzia Polarnego. Z tej okazji w naszej świetlicowej pracowni plastycznej, wykonaliśmy kociambry oraz niedźwiadki przy zastosowaniu różnych technik oraz materiałów.
W świetlicy nie zabrakło miejsca na zajęcia poświęcone prawom człowieka i tolerancji, uświadamiające czym są uprzedzenia oraz dyskryminacja. Sekwencja towarzysząca tym zajęciom to „WSZYSCY JESTEŚMY TACY SAMI, CHOĆ KAŻDY Z NAS JEST INNY”.

Dotarły do nas wyniki z ogólnopolskiego konkursu plastycznego pt. ,,Najpiękniejsza ozdoba bożonarodzeniowa’’, zorganizowanego przez SP 17 w Sosnowcu, w którym udział wzięły nasze świetliczaki. Choć nagrody nie udało się zdobyć, to gratulujemy dziewczynkom odwagi i chęci reprezentowania naszej Osiemdziesiątki Dziewiątki na arenie krajowej.

Wychowawcy:
Katarzyna Megger – klasy: 1a, 1b, 1c, 2c, klasy 4