5b i 7b na Festynie Archeologicznym

21 września klasy 5b i 7b udały się do Biskupina na XXIII Festyn Archeologiczny, który w tym roku przebiegał pod hasłem „Bogowie wojny”.
Wycieczkę uczniowie rozpoczęli jednak od pokojowej strony festynu- zwiedzenia wystawy i spaceru po rezerwacie.
Później zajęli miejsca w „amfiteatrze”, by obejrzeć rytuały wojenne Słowian, inscenizację bitwy wojów wczesnośredniowiecznych oraz bitwę legionu rzymskiego z barbarzyńskimi Dakami. Zawiłości ówczesnych sztuk walki wyjaśniały żartobliwe komentarze narratorów. Emocji podczas widowisk było zaś co niemiara! Wojowie, jak i legioniści walczyli bowiem jak lwy.
W przerwie między inscenizacjami na scenę zaproszono miłośników mitologii, by ci z kolei stanęli do pojedynku intelektualnego o tytuł znawcy mitologii Greków i Rzymian. Naszych uczniów reprezentowało czterech chłopców (po dwóch z obydwu klas), a aż trzech spośród nich zajęło miejsca na podium, co wywołało aplauz u naszej części widowni.
Emocje ostudził nieco spacer po biskupińskich chatach, pośród których uczniowie poszukiwali graniastosłupów i jak łatwo się domyślić – poszukiwania zakończyły się sukcesem. Dowody ich obecności zawarte są na uczniowskich fotografiach.
Pobyt na festynie nie mógł obyć się bez zwiedzania osad, w których uczniowie nie tylko poznawali tajniki słowiańskich rzemiosł, ale smakowali potrawy ówczesnych ludzi. Największym powodzeniem wśród siódmoklasistów cieszyły się (zasłużenie) podpłomyki w wersji na słodko i na ostro.
Zanim nadszedł upragniony przez uczniów punkt wycieczki, czyli wizyta między straganami z pamiątkami, obydwie klasy obejrzały przedstawienie o starożytnych herosach. W główną rolę wcielił się uczeń klasy 7b i podołał zadaniu aktorskiemu bez zarzutu.
Uczniowie pełni wrażeń po atrakcjach festynowych, a nade wszystko obciążeni „zdobycznymi” łukami i mieczami oraz słowiańskimi ozdobami szczęśliwie powrócili do Poznania.