89 dla Niepodległej

Działania podejmowane w ramach projektu dydaktycznego pt. „Osiemdziesiątka Dziewiątka dla Niepodległej” realizowanego w roku szkolnym 2018/2019:

1. Warsztaty rozetkowe „100 i więcej rozetek dla Niepodległej” – 16 października 2018 r.
2. Lista przebojów Osiemdziesiątki Dziewiątki dla Niepodległej – 29 października – 9 listopada 2018 r.
2. Konkurs plastyczny dla klas 1-3 pt. „Polska w naszych oczach” – 15 – 31 października 2018 r.
3. Konkurs plastyczny dla klas 4-6 pt. „Twarze niepodległości” – 15 – 31 października 2018 r.
4. Konkurs dla klas 7-8 na przygotowanie filmu promującego Polskę – 15 – 31 października 2018 r.
5. Konkurs literacki – wiersz urodzinowy dla Niepodległej/ na stulecie urodzin Polski – 15-31 października 2018 r.
6. Święto Niepodległości – 9 listopada 2018 r.

– Spotkanie okolicznościowe dla uczniów klas 5-8 oraz klas 4a, 4b w sali gimnastycznej – godz. 10.00-10.35:
a) krótka prezentacja historyczna,
b) koncert skrzypcowy.
– Uroczystość na płycie boiska szkolnego:
a) lista przebojów patriotycznych,
b) wprowadzenie sztandaru szkoły,
c) wniesienie flagi,
d) odśpiewanie hymnu państwowego,
e) wyprowadzenie sztandaru,
f) zakończenie uroczystości dla klas 5 – 8 oraz klas 4a i 4b.
– Spotkanie okolicznościowe dla uczniów klas 1-3 oraz klas 4c , 4d w sali gimnastycznej – godz. 11.25-11.35:
a) krótka prezentacja historyczna,
b) koncert skrzypcowy.
7. Wystawa prac konkursowych: konkursów plastycznych i literackiego – 9 – 16 listopada 2018 r.
8. Wieczornica – spotkanie patriotyczne 16 listopada 2018 r.
9. Lekcje historii i zajęć z wychowawcą poświęcone stuleciu odzyskania niepodległości – cały rok szkolny
10. Jednodniówka powstańcza – 16 lutego 2019 r.
11. Escape room: drogi do niepodległości – II połowa lutego 2019 r.
12. Gra miejska śladami powstania wielkopolskiego – II połowa maja 2019 r.

Warsztaty rozetkowe

16 października odbyły się w naszej szkole warsztaty pt. „100 i więcej rozetek dla Niepodległej”.
Idea warsztatów powstała z pragnienia uczczenia stuletniej rocznicy odzyskania niepodległości, wychowania uczniów w duchu patriotyzmu oraz kultywowania tradycji narodowych. W tle rozbrzmiewały utwory skomponowane do wierszy naszego szkolnego patrona oraz inne patriotyczne pieśni.
Na spotkanie zorganizowane przez inicjatorkę pomysłu p. dyrektor Beatę Olszewską przybyli licznie rodzice, dziadkowie, nauczyciele i uczniowie. Każdy zespół klasowy miał za zadanie przygotować określoną liczbę rozetek.
W trakcie trwania dwugodzinnych warsztatów, w których wzięło udział ponad 140 osób, w serdecznej atmosferze, integrującej rodziców przygotowano 472 rozetki, które będą dopełniały strój galowy uczniów i pracowników szkoły w dniach obchodów Świąt Narodowych.
Do wykonania takiej liczby rozetek zużyto około 120 m wstążki biało-czerwonej i 472 zapinek.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które mieliśmy przyjemność gościć we wtorkowy wieczór w murach osiemdziesiątki dziewiątki.

Uroczyście i wzruszająco

Przedpołudnie, 9 listopada, rozpoczęło świętowanie 100 rocznicy odzyskania niepodległości. Mieliśmy przyjemność wysłuchania prezentacji historycznej w wykonaniu ósmoklasistów oraz koncertu skrzypcowego w wykonaniu uczennicy ze Szkoły Muzycznej mieszczącej się przy ul. Głogowskiej.

Niezwykle uroczysty był moment wniesienia na płytę boiska flagi biało-czerwonej. Wielu z nas łza zakręciła się w oku, kiedy cała społeczność naszej szkoły, o symbolicznej godzinie 11.11 odśpiewała hymn państwowy.

To wielkie święto uczciliśmy również uroczystym strojem. W swoich mundurach również godnie prezentowali się harcerze i pięknie wyglądały zuchy. Niezwykle ważnym dodatkiem do stroju były wykonane przez uczniów, ich rodziców, dziadków i pracowników szkoły rezetki.

W holu patrona przygotowana została wystawa prac naszych uczniów, którzy wzięli udział w konkursach plastycznych i literackim. Natomiast prezentacja z holu na parterze pozwoliła nam sprawdzić, czy jesteśmy patriotami.